Muellerova zpráva

Žádné důkazy pro konspiraci Trumpa s Moskvou. Podezření z bránění spravedlnosti zůstává

Muellerova zpráva
Žádné důkazy pro konspiraci Trumpa s Moskvou. Podezření z bránění spravedlnosti zůstává

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po dvouletém vyšetřování ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vlivem Ruska na prezidentské volby v USA v roce 2016 a možným bráněním průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr ještě před zveřejněním dokumentu uvedl, že Rusové se volby pokusili ovlivnit, nynější prezident s nimi ale v této věci nespolupracoval. Žádný důkaz podle Barra ani nepotvrzuje, že by Trump bránil spravedlnosti. Demokraté s tím ale nesouhlasí a chtějí se Trumpovým - podle nich nezákonným - chováním zabývat v Kongresu.

Zprávu, která má i s přílohami 448 stran, dnes obdrželi členové obou kongresových komor a ministerstvo ji následně publikovalo na internetu. Některé pasáže, které údajně souvisejí s utajovanými skutečnostmi, ale začernilo. Barr připustil, že ještě před kongresmany dostal dokument k posouzení Bílý dům. To vyvolalo u demokratů pobouření. Podle ministra se ale Trump rozhodl nevyužít svých pravomocí, které ho opravňovaly k tomu, aby utajil ještě některé další pasáže.

Ve zprávě Mueller uvádí deset incidentů, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. Je mezi nimi například vyhazov šéfa FBI Jamese Comeyho v roce 2017, snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli, či pokus zbavit Muellera funkce zvláštního vyšetřovatele. Snahy o zásahy byly podle zprávy "většinou neúspěšné", za což ale Trump podle dokumentu vděčí hlavně neochotě svých spolupracovníků plnit jeho sporné příkazy.

K vyšetřování vlivu Ruska na volby zpráva například uvádí, že se podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu". Například na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v červnu 2016 šli členové Trumpova týmu s nadějí, že jim Rusové pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli.

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.

Trump po zveřejnění zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. Znovu popřel, že by během předvolební kampaně jakkoli spolupracoval s Rusy. Prezidentův právní tým označil výsledky vyšetřování za "naprosté vítězství". Podle zprávy ovšem ještě v roce 2017 považoval jmenování Muellera zvláštním vyšetřovatelem Trump za svůj "konec v prezidentském úřadu".

Ještě před zveřejněním samotné zprávy vystoupil na tiskové konferenci ministr spravedlnosti a generální prokurátor Barr, který uvedl, že Rusko se pokusilo ovlivnit volby 2016, ale nynější prezident, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval. Dodal, že je přesvědčen, že není důkaz, že by Trump bránil spravedlnosti.

Demokratičtí předáci Kongresu USA Nancy Pelosiová a Chuck Schumer Barra kritizovali. Jeho prohlášení označili za součást kampaně, kterou se snaží ovlivnit názor veřejnosti na Muellerovu zprávu. Později dodali, že podle nich zpráva Barrovo tvrzení o bránění spravedlnosti podkopává.

Šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů, demokrat Jerry Nadler, uvedl, že je nyní povinností Kongresu, "aby pohnal prezidenta za jeho činy k zodpovědnosti". Muellerova zpráva je podle něj jen jakousi mapou vyšetřování prezidentské kampaně z roku 2016 a následných událostí. Podle některých analytiků dokument nepřímo vyzývá Kongres, aby se prezidentovými kroky ve vztahu k Muellerovu vyšetřování zabýval. Nadler chce, aby závěry svého vyšetřování do 23. května vysvětlil ve Sněmovně reprezentantů přímo Mueller.

,

18. dubna 2019