Pohřeb Bushe staršího

USA se loučí s Bushem. Na pohřeb dorazil Trump i další prezidenti, za Česko Vondráček

Pohřeb Bushe staršího
USA se loučí s Bushem. Na pohřeb dorazil Trump i další prezidenti, za Česko Vondráček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Krátkou pietní ceremonií před budovou Kapitolu, sídlem Kongresu Spojených států, ve středu ve Washingtonu začalo poslední rozloučení s někdejším prezidentem Georgem Bushem starším. Na pietu naváže za účasti prezidenta Donalda Trumpa a čtyř jeho předchůdců včetně Bushova syna George mladšího státní obřad v Národní katedrále. Ještě týž den bude rakev s pozůstatky Bushe letecky dopravena do Houstonu, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad, po kterém bude Bush pohřben v College Station po boku své ženy Barbary a dcery Robin. Za Českou republiku se ceremonií účastní předseda sněmovny Radek Vondráček.

Rakev zahalená americkou vlajkou byla od pondělí, kdy byla z Houstonu dopravena prezidentským speciálem, vystavena v rotundě Kapitolu. Rozloučit se s Bushem do rotundy přišly tisíce lidí, ale také současní a někdejší politici. Byl mezi nimi i republikán Bob Dole, který proti Bushovi v roce 1988 prohrál stranické primárky, ve kterých se ucházel o prezidentskou nominaci. Pětadevadesátiletý Dole, který je upoután na kolečkové křeslo, za pomoci svého doprovodu vstal, aby mohl Bushovi vzdát poslední hold.

Hlavní smuteční obřad se uskuteční v Národní katedrále, kam již dorazili mimo jiné někdejší američtí prezidenti Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter. Agentura AP poznamenala, že na státním pohřbu se tak sejdou někdejší hlavy státu s Trumpem, se kterým mají kvůli jeho kontroverzním postojům napjaté vztahy.

Trump, který v katedrále nebude mít smuteční projev, se mezitím setkal s Bushovým synem Georgem mladším, který rovněž zastával prezidentský úřad. Trump s Melanií navštívil Bushe mladšího a jeho ženu Lauru v Blairově domě, který slouží jako rezidence pro prezidentovy hosty. Setkání trvalo asi 20 minut.

Trump Ve středu na twitteru napsal, že v Bushově případě nelze mluvit o pohřbu, ale o oslavě skvělého člověka, který prožil dlouhý a vynikající život. „Bude nám chybět!“ dodal Trump o Bushovi starším, který zemřel minulý týden v pátek ve věku 94 let.

Smuteční projevy v katedrále přednesou George Bush mladší, někdejší republikánský senátor Alan Simpson, bývalý kanadský premiér Brian Mulroney a Jon Meacham, který se věnuje prezidentské historii.

Smutečního obřadu v katedrále se účastní vedle amerických činitelů také pozvaní zahraniční hodnostáři. Pozvání přijali například jordánský král Abdalláh II., britský princ Charles, německá kancléřka Angela Merkelová, polský prezident Andrzej Duda či jeho předchůdce a bývalý vůdce polské protikomunistické opozice Lech Walesa. Českou republiku zastupuje předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

, , jhr

5. prosince 2018