Chceme, aby se EU změnila a byly více slyšet členské státy, shodl se Babiš s Orbánem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Viktor Orbán chtějí prohlubovat česko-maďarskou spolupráci v obranném průmyslu. Shodli se na tom v pátek na tiskové konferenci po jednání v Kramářově vile. Vzájemně si také potvrdili shodnou pozici v migrační problematice, tedy odmítání kvót na rozdělování uprchlíků a snahu řešit problém už v zemích, odkud migranti přicházejí.
„Konečně se náš vojenský průmysl postavil na nohy,“ řekl Babiš, podle kterého české zbrojní firmy investují i v Maďarsku. „Chceme našim přátelům nabízet naše skvělé výrobky,“ řekl.
Orbán označil obranný průmysl za dynamicky se rozvíjející segment česko-maďarské spolupráce. „Není to jen byznys, má to svou hloubku. Spolupráci v této oblasti mohou vytvořit jen země, mezi kterými je důvěra bezvýhradná,“ uvedl. Budapešť podle něj už nakoupila česká vojenská letadla a má zájem o další obranné zakázky.
Oba premiéři také potvrdili stanoviska svých zemí v otázce migrace a vzájemně si poděkovali za podporu, kterou si Praha a Budapešť vyjadřují v rámci tématu na úrovni Evropské unie. Orbán ocenil i české odmítnutí připravovaného globálního paktu OSN o migraci, od kterého předtím odstoupilo i Maďarsko. Podpořil naopak aktivity zemí visegradské skupiny, kam kromě Česka a Maďarska patří Slovensko a Polsko, které se v rámci boje s nelegální migrací dohodly na nákupu lodí pro libyjskou pobřežní stráž a zvažují rozšíření takové pomoci na Maroko a Tunisko.
Oba premiéři po společném jednání kritizovali Evropskou komisi, která je podle nich příliš politickým orgánem. Podle nich by nová komise, která vznikne příští rok po evropských volbách, měla být spíše strážcem unijních smluv, politické rozhodnutí by mělo připadnout ve větší míře národním státům. „Chceme, aby se Evropská komise a Evropa změnily, aby byl větší hlas členských států,“ řekl Babiš.
ČR neuvažuje u jaderných bloků o maďarské cestě
„My neuvažujeme o podobné dohodě, jako má Maďarsko, nějaká mezivládní dohoda,“ řekl Babiš. Maďarsko uzavřelo s Ruskem mezivládní dohodu o stavbě dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks. Elektrárnu by měla vystavět ruská společnost Rosatom. Maďarský stát chce projekt financovat pomocí ruské půjčky deset miliard eur (259 miliard korun).
Babiš vyjádřil lítost nad tím, že se v minulosti nepodařilo dokončit tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Vyzval ČEZ, aby investoval do stavby nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. „Já jsem o tom přesvědčen, že ten byznysplán funguje,“ řekl.
Podle něj by ČEZ měl vyčlenit své jaderné elektrárny do dceřiné společnosti, která by následně vypsala soutěž na dodávku technologií, případně i na financování stavby. Babiš nevyloučil ani možnou spolupráci ČEZ s jinou společností ve formě společného podniku.
Babiš naposledy navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Maďarský premiér je v Česku poprvé od jmenování Babiše premiérem. Po schůzce v Kramářově vile se Babiš s Orbánem přesunuli na pracovní oběd do Hrzánského paláce. Později během dne se Orbán sejde s předsedy obou komor Parlamentu a v Lánech ho přijme prezident Miloš Zeman. V podvečer se maďarský premiér setká i s kardinálem Dominikem Dukou.