Italský tribunál doporučil postavit kvůli migrantům Salviniho před soud. Hrozí mu až 15 let vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italský zvláštní tribunál doporučil zahájit soudní řízení proti ministrovi vnitra Matteu Salvinimu kvůli jeho loňskému odmítnutí nechat vystoupit uprchlíky z lodi na Sicílii. Soud zamítl předchozí doporučení prokurátorů ministra obvinění zprostit. Konečné slovo k tomu, zda Salvini stane před soudem, bude mít Senát. Salvini na twitteru na výrok reagoval slovy, že je šokován. Hrozí mu až 15letý trest.
"Hrozí mi tři až patnáct let vězení za to, že jsem bránil uprchlíkům v nelegálnímu vstupu do Itálie. Nemám slov. Tážu se italského lidu: Mám být nadále ministrem vykonávajícím svá práva a povinnosti, nebo mám požádat ten či onen soud, aby rozhodl o imigrační politice?" reagoval Salvini.
Vyšetřování jeho rozhodnutí začalo loni v srpnu a v listopadu justice požádala o zastavení vyšetřování. Salvini byl obviněn z omezování svobody migrantů. Případu se pak ujal speciální tribunál, který se zabývá kauzami spojenými s členy vlády. Ten dospěl k závěru, že by Salvini souzen být měl.
Kauza se týká Salviniho rozhodnutí, na jehož základě byla v srpnu na několik dní zadržena na moři loď Diciotti s více než 170 uprchlíky. Museli na ní strávit více než deset dní a dostali se z ní až 26. srpna v Katánii, když Salvini nakonec přestal jejímu přistání bránit. Nechal běžence vystoupit, až když se náboženské instituce, Albánie a Irsko uvolily uprchlíky přijmout. Migranty si pak rozdělilo několik diecézí v Itálii, ale mnoho z nich zmizelo.
Salvini od té doby ještě přitvrdil a zakázal záchranným plavidlům s běženci přistávat v italských přístavech. Podle něj je třeba, aby se na přijímání podílely další evropské země. "Abych se vyjádřil přesně, svůj názor nezměním ani v nejmenším. Čluny, malé lodě, velké lodě. V Itálii z nich nikdo nevystoupí," sdělil Salvini.
Jak upozornila agentura Reuters, své odhodlání Salvini brzy otestuje, protože k Itálii míří loď SeaWatch 3 německé humanitární organizace. Nachází se na rozbouřeném moři a na palubě má 47 uprchlíků, které zachránila v sobotu u libyjských břehů. "Čelíme středomořskému cyklonu, vzácnému jevu, doprovázenému sedmimetrovými vlnami, deštěm a ledovým větrem," napsali záchranáři na twitteru a požádali o přijetí.
Salvini případ označil za "nejnovější provokaci" s tím, že by loď měla přistát na Maltě. Luigi Di Maio, který je stejně jako Salvini vicepremiérem, je toho názoru, že by loď měla zamířit k Francii.
Itálie od roku 2014 přijala na 650.000 uprchlíků, ale od loňského června, odkdy je u moci nová vláda, se jejich příliv výrazně zpomalil. Se Salviniho přístupem podle Reuters souhlasí mnoho Italů a podle průzkumů je Salviniho protiimigrační Liga nejpopulárnější stranou v zemi. Opozice ho kritizuje a starosta Palerma nabídl, že jeho město lidi ze SeaWatch 3 přijme.