„Český rozhlas o mně třikrát lže,“ ohradil se Jiří Černý proti vyjádření o ukončení spolupráce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český rozhlas třikrát lže, ohradil se hudební publicista Jiří Černý na svém webu proti vyjádření mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny, který deníku Echo24 řekl, že nedávné ukončení spolupráce mezi rozhlasem a publicistou proběhlo po vzájemné dohodě a v přátelské atmosféře. Černý popřel i jeho dvě další tvrzení. Černý působil v Českém rozhlase od roku 1964 s nucenou dvacetiletou přestávkou v období normalizace. „Za naším prohlášením si stojíme,“ sdělil deníku Echo24 mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Reakci Černého prý nerozumí.
Mluvčí Českého rozhlasu uvedl pro deník Echo24, že k ukončení spolupráce po třinácti letech s hudebním publicistou Jiřím Černým, který zde vysílal svůj pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře, došlo v přátelské atmosféře a po společné domluvě. „Nutno podotknout, že o ukončení pořadu informovala pana Černého vedoucí programu ČRo Dvojka Kateřina Dvořáková společně s dramaturgyní pořadu a vše proběhlo v přátelské atmosféře a s oboustranným pochopením. Pan Černý deklaroval, že sám již uvažoval o ukončení pořadu a nemá s tím tedy problém,“ sdělil mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. „Pan Černý bude mít nadále prostor ve vysílání Českého rozhlasu jako host hudebních i slovesných pořadů,“ dodal.
Podle publicisty Jiřího Černého je to lež. „Nic z toho není pravda. Nikdo se o ničem se mnou nedohadoval, vedení Dvojky mi prostě oznámilo, kdy končím. Nikomu jsem předtím neříkal, že sám uvažuju o skončení spolupráce. Doteď mi taky nikdo neřekl, že budu v rozhlase dál hostovat v nějakých pořadech,“ uvedl Jiří Černý na svém webu. „Český rozhlas je zajisté oprávněný se mnou neprodlužovat externí smlouvu a nic mi nezdůvodňovat. Že mi přitom vkládá do úst, co jsem neřekl, považuju ovšem za podlost, matení veřejnosti a zbavování se odpovědnosti,“ dodal k prohlášení rozhlasu Černý.
Deník Echo24 oslovil s žádostí o reakci i mluvčího rozhlasu Jiřího Hošnu. „Vyjádření pana Černého je pro mě velkým zklamáním a nerozumím mu. Za naším prohlášením si stojíme. Kolegové z Dvojky mě ujistili, že setkání proběhlo v přátelském duchu,“ uvedl Jiří Hošna.
Jiří Černý vedl na stanici ČRo Dvojka svůj pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře dlouhých 13 let. Poslední díl odvysílal v prosinci minulého roku. „Že bude poslední a v lednu 2019 už se budou vysílat jen reprízy, to jsem se dozvěděl ze souhrnné rozhlasové informace 28. 11. 2018,“ uvedl dříve Jiří Černý. „Už zjara 2018 jsem byl vedením stanice Dvojka dotázán, jestli bych nebyl ochoten své pořady nadále dělat za poloviční honorář. To jsem odmítl. Tehdy mi byla ještě smlouva o externí spolupráci prodloužena v původní podobě do konce roku,“ zmínil na svém webu dříve Černý.
Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna pro Echo24 uvedl, že jde o přirozený a nutný proces programové obměny. Zpráva o jeho odchodu vyvolala nicméně diskuse i na sociálních sítích. Za návrat Jiřího Černého do Českého rozhlasu a obnovení jeho pořadu vznikla vzápětí petice. K jeho odchodu z Českého rozhlasu se vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina. „Vyhodili Jiřího Černého. Ti, co dělali listopadový převrat musí být přece potrestáni. Jednu normalizaci jsem zažil, rozeznám nástup té další,“ napsal Jaromír Štětina na svém Twitteru.
Černý, který se narodil 25. února 1936 v Praze, je legendou české hudební publicistiky. Vystudoval žurnalistiku a začínal jako sportovní redaktor. Stolní tenis, cyklistiku, krasobruslení a tenis komentoval na konci padesátých let v Československém sportu, počátkem šedesátých let pak kulturní události v týdeníku Mladý svět a v letech 1964 až 1969 pracoval na rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce, kterou uváděl se svou tehdejší ženou Mirkou. Počátkem normalizace musel z rozhlasu odejít, v roce 1989 se pak do něj vrátil.