Summit EU a LAS

První summit EU a arabské ligy bude řešit migraci, terorismus nebo brexit. Zúčastní se ho i Babiš

Summit EU a LAS
První summit EU a arabské ligy bude řešit migraci, terorismus nebo brexit. Zúčastní se ho i Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Migrace, globální změny klimatu, ekonomická spolupráce a konflikty na Blízkém východě. I těmito tématy se budou na dvoudenním summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch zabývat lídři členských zemí Evropské unie a Ligy arabský států (LAS) při prvním vrcholném setkání těchto dvou bloků. Ačkoli na oficiálním programu nefiguruje, dojde i na jednání o brexitu.

Evropskou unii bude v neděli a v pondělí v letovisku na břehu Rudého moře zastupovat předseda Evropské rady Donald Tusk i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Přijedou i nejvyšší představitelé 24 zemí unie včetně německé kancléřky Angely Merkelové, britské premiérky Theresy Mayové a českého premiéra Andreje Babiše. Chybět budou naopak francouzský prezident Emmanuel Macron i španělský premiér Pedro Sánchez.

Setkání, na němž bude mít zastoupení 49 zemí, povede společně s Tuskem egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Co se týče dalších arabských zemí, očekává se účast libanonského premiéra Saada Harírího, prezidentů Iráku a Tuniska či saúdskoarabského krále Salmána.

Vůbec první summit EU a LAS navazuje na nedávné setkání ministrů zahraničí unijních a arabských zemí, na kterém šéfové diplomacie vyjádřili odhodlání prohlubovat partnerství mezi Evropou a arabským světem. Nyní jsou kromě investic a ekonomické spolupráce na programu také globální témata, jako jsou klimatické změny a boj proti terorismu, dále pak regionální problémy, zejména izraelsko-palestinský konflikt, boje v Sýrii, Jemenu a Libyi.

Vyjednání dohody o brexitu nebude na programu

Náměstek generálního tajemníka LAS pro mezinárodní záležitosti agentuře AFP řekl, že arabské země od summitu očekávají „nový začátek“ pro spolupráci s těmi evropskými. Německá vláda v pátečním prohlášení poukázala na to, že v regionu jsou aktivní i další mocnosti, jako je Rusko a Čína. „Proto je důležité, aby tam Evropská unie byla také přítomna, jsou to naši jižní sousedé,“ míní Berlín.

„Povedeme upřímné a otevřené diskuse, a to nejen o migraci, rozhodně ne,“ vzkázala tento týden novinářům šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která v Šarm aš-Šajchu bude také. Právě téma migrace, konkrétně odkazy na migrační pakt OSN, ale zřejmě byly při ministerském setkání v Bruselu překážkou pro přijetí společného závěrečného prohlášení. Migrační pakt odmítá několik zemí EU včetně České republiky. Vysoce postavený unijní diplomat v pátek novinářům řekl, že spory kolem textu společné deklarace přetrvávají i před summitem v Egyptě.

Ten bude zároveň příležitostí pro bilaterální schůzky jednotlivých delegací. Ta česká má na neděli naplánované setkání s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem. V pondělí by měla jednat s jordánským ministrem zahraničních věcí Ajmánem Safadím i s libanonským premiérem Harírím.

Skrze bilaterální jednání pronikne do programu summitu i téma odchodu Británie z EU. Premiérka Mayová se v neděli odpoledne setká s předsedou Evropské rady Tuskem a podle své mluvčí má v plánu hovořit i s dalšími evropskými lídry.

Při množství jednání britských a unijních představitelů se tento týden hodně spekulovalo o možnosti, že by obě strany využily summit v Egyptě k pokusu odblokovat aktuální patovou situaci kolem brexitu. Unijní činitelé ale jakoukoli „dohodu v poušti“ vylučují.

,