Únos na Krym?

Asistent Babiše mladšího promluvil: Nejsem agent, Andymu jsem našel slečnu

Únos na Krym?
Asistent Babiše mladšího promluvil: Nejsem agent, Andymu jsem našel slečnu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Velmi zvláštní rozhovor o Andreji Babišovi mladším poskytl deníku Právo Petr Protopopov, který vystupuje jako jeho bývalý asistent. Protopopov se v rozhovoru staví do role velmi blízkého přítele, s nímž duševně nemocný Andrej Babiš mladší dobrovolně trávil čas a kterého vzal i na “výlet” na okupovaný Krym. To se přitom rozchází s verzí, kterou Andrej Babiš mladší poskytl televizi Seznam. V té říká, že byl na okupovaný Krym zavlečen nedobrovolně a že Protopopov zneužil jeho důvěru.

Protopopov říká, že se o Babiše staral jako o nevlastního bratra. “Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času. Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta. První čtyři měsíce jsem tu práci dělal z vlastního přesvědčení. Do Agrofertu jsem nastoupil na pozici řidiče až od ledna 2016,” řekl Protopopov s tím, že pro Babiše mladšího pracoval zdarma a až později bral plat v Agrofertu, a dodal, že ho Babiš platil slušně.

“Pokud jde o mzdu, tak samozřejmě že to nebyl 20tisícový plat uklízečky. Zabralo mi to hodně času, ale pan Babiš mě platil slušně. Že by to ale bylo přes sto tisíc, tak to ne,” řekl Protopopov.

“Chtěl jsem, aby něco dělal, aby neležel v posteli, protože jakákoli aktivita mu jen může prospět,” uvedl Propototov v rozhovoru pro Právo.

Na okupovaný Krym se Protopopov vydal s Babišem údajně proto, že umí jen rusky a česky a jinde by se nedomluvili. V Jaltě si pronajali velký byt s výhledem na moře a Babiše seznámil s “doporučenou slečnou”. Odmítá, že by mu ženu pro Babiše někdo nastrčil.

“Kontakt na ni mi dal můj dlouholetý kamarád, kterému stoprocentně věřím. A pokud narážíte na nějaké tajné služby, tak to ne, ten člověk je obyčejný obchodník,” řekl a odmítá, že by byl agent nějaké rozvědky. “Nikdy jsem neměl co do činění s ruskou ani s žádnou jinou rozvědkou. V médiích o mně píšou, že mám zbrojní průkaz, ale v životě jsem z ničeho nevystřelil. Ani to neumím. Na kontakt s Andym nepotřebuji pistoli, potřebuji pevné nervy,” uvedl Protopopov.

Ačkoli Protopopov popisuje Andreje Babiše mladšího jako člověka, který vyžaduje trvalý dohled, “aby měl ostříhané nehty, aby si zašel ke kadeřníkovi, aby v minus deseti nevylezl ven v tričku nebo v plus patnácti v péřovce”, zanechal Babiše mladšího na Krymu s dívkou, kterou znal pouze čtrnáct dní.

“Kdybych si jí nebyl jist, tak to nikdy neudělám. Ona po 20 minutách kontaktu s ním dobře pochopila, že je jiný. Brala to tak, že je kluk fajn, občas že je to s ním těžké, ale jde to zvládnout. Tu slečnu mi doporučil můj dobrý přítel, který věděl, že má 10letého syna, že je na ni spolehnutí a tak dále,” řekl Protopopov.

Po čase se za ženou Andrej Babiš mladší a Protopopov přesunuli do ukrajinského města Krivoj Rog, které sám označuje, že “to není žádná selanka”, kde ho přesto opět zanechal bez ochrany. “To se těžko vysvětluje. Byl jsem si jist, že se nic nestane, a navíc tam s ním byla ta slečna. Byl to sice jiný svět, ale nebylo tam nebezpečno,” řekl Protopopov.

Babišův ochránce musel v Praze k výslechu kvůli tomu, že policie nevěděla, kde se Babiš mladší nachází. “Zkraje roku mi volá do Prahy advokát a ptá se mě, kde je Andy. Tak mu říkám, že na Ukrajině s tou holkou, a ptám se, co se děje. Prý páni z Bartolomějské chtějí něco vysvětlovat. Tak jsem šel na výslech, který opravdu nebyl vůbec příjemný, protože Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl. Takže zatímco já jsem seděl v Bartolomějské na výslechu, on byl v Krivém Rogu se svou přítelkyní. A pan advokát mi na to řekl, že nezbývá nic jiného, než abych ho co nejrychleji sem přivezl,” sdělil Protopopov a doplnil, že poté odjel na Ukrajinu a “vyzvedl Andyho u jeho přítelkyně”.  

“Z Vídně jsme zase jeli do Bratislavy, navštívili maminku a ta poslala fotku policistům, na které Andy drží noviny. Tehdy jsem mu také vysvětlil, v čem je problém a z čeho mě policie viní, a žádal jsem ho, aby jel do Prahy a vysvětlil to. To ale razantně odmítl, zamkl se v pokoji a strašně vyváděl. Tak mně nezbylo nic jiného než odcestovat do Prahy samotnému. A to bylo naposledy, co jsem Andyho viděl. 13. ledna 2018,” řekl Protopopov.

, red