Vývoj české ekonomiky

Nejsou lidi. Firmám bude brzy chybět půl milionu pracovníků

Vývoj české ekonomiky
Nejsou lidi. Firmám bude brzy chybět půl milionu pracovníků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rok 2019 bude podle odhadů pátým kalendářním rokem, kdy bude vykázán kladný hospodářský růst. Brzdit jej ale bude nedostatek pracovních sil, rostoucí mzdy a ohrozit ho může nepříznivý vývoj v zahraničí. Firmám bude navíc už v červnu příštího roku chybět 500 tisíc lidí, poškodí to podnikatele i celou ekonomiku, upozorňuje analýza Hospodářské komory, jež předpovídá vývoj trhu práce do konce roku 2019. Podle komory tím státní kasa přijde přibližně o 110 miliard korun na daních a odvodech, které by mohly být zaplaceny, pokud by volná místa obsazena byla.

Na to, že růst ekonomiky bude i v příštím roce zpomalovat nedostatek zaměstnanců, upozorňují kromě komory i Svaz průmyslu a dopravy ČR či Komerční banka. V odhadech, o kolik poroste česká ekonomika v roce 2019, se jednotlivé analýzy liší. Žádná ale českému hospodářství nepřisuzuje růst větší než 3,3 procenta.

Růst o 3,3 procenta vyplývá z říjnové prognózy Hospodářské komory. Podle té tuzemské hospodářství zpomalí v roce 2019 na 3,3 procenta kvůli nedostatku lidí ve výrobě. Svůj odhad má i Svaz průmyslu a dopravy, podle kterého tuzemská ekonomika poroste o tři procenta. ČNB v nové listopadové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a pro příští rok na 3,3 procenta. Komerční banka předpovídá, že hospodářství přidá příští rok o 2,7 procenta. 

„Na víc v tuto chvíli české hospodářství nemá, nejsou lidi ani výrobní kapacity,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek s tím, že extrémně napjatý trh práce a maximální využití současných kapacit neumožní české ekonomice zrychlovat tempo svého růstu. „Bez produktivních investic nemůžeme dlouhodobě růst tuzemské ekonomiky přesahující tři procenta očekávat,“ řekl Jan Vejmělek.

Svaz průmyslu a dopravy původně pro rok 2019 počítal s větším růstem, o 3,1 procenta. „Mírným snížením odhadu se snažíme vyjádřit potenciálními negativní vlivy, které již existují a dále mohou na českou ekonomiku působit. Jde například o nedostatek pracovní síly nebo rostoucí mzdy, které podle našeho šetření porostou i příští rok. Nejistoty panují také v oblasti zahraničního obchodu, ať už jde o hrozbu obchodních válek nebo o vývoj v exportních destinacích,“ uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Hrozba nepříznivého vývoje v zahraničí

Vývoj české ekonomiky mohou ovlivnit zahraniční události i dle Komerční banky. „Vyhlídky ekonomiky USA i eurozóny jsou pro zbytek roku i pro rok 2019 relativně příznivé, strašákem však zůstává geopolitika,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Definitivní podobu stále nemá dohoda o brexitu a vážné ekonomické problémy přetrvávají v Turecku, přičemž hrozba eskalace obchodních válek visí ve vzduchu, upozornila banka s tím, že to může negativně ovlivnit spotřebu domácností i investice, a srazit tak ekonomický růst v eurozóně i v Česku.

5. listopadu 2018