S babišovci bez Babiše

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Pověření jednáním o vládě s ANO

S babišovci bez Babiše
Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Pověření jednáním o vládě s ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké Sněmovny Jan Hamáček. V druhém kole hlasování na dnešním mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové získal potřebný nadpoloviční počet hlasů a porazil bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Už v prvním kole neuspěl dosavadní úřadující šéf strany Milan Chovanec. K účastníků sjezdu promluvili k nim také slovenský premiér Robert Fico a prezident Miloš Zeman, který své bývalé straně doporučil neodcházet do opozice.

Ve svém kandidátském projevu Hamáček uvedl, že ČSSD by měla jednat s hnutím ANO o účasti na nové vládě. Jinak by prý strana stála často proti vlastnímu programu, který vytunelovalo hnutí ANO. Sociální demokraté by měli podle něho usilovat o resorty, díky kterým je možné prosazovat stranický program. Zároveň s ohledem na trestní stíhání předsedy ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše uvedl, že účast trestně stíhaných ve vládě není možná. Poslední slovo o vstupu do vlády by podle něj měli mít členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu.

Hamáček dostal od delegátů 272 hlasů, Zimolovi dalo hlas 224 účastníků sjezdu. Na předsedu kandidovalo sedm uchazečů. Nejúspěšnějším z nepostupujících do druhého kola volby byl úřadující šéf strany Milan Chovanec, který dostal 116 hlasů. Ostatní našli maximálně tři desítky podporovatelů. ČSSD nemá předsedu od loňského června, kdy funkci opustil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

Hamáček po zvolení řekl, že si ho moc váží a přistupuje k rozhodnutí sjezdu s pokorou. "Začnu pracovat už od zítra, to samozřejmě platí," uvedl. Poděkoval ostatním kandiátům za férový souboj, který podle něj byl o argumentech. "Věřím, že sociální demokracie z dnešního sjezdu vyjde jednotná. Chtěl bych požádat všechny, aby volili tak, abychom jednoty dosáhli a do čela socdem postavili silný tým, který zvládne výzvy před námi," uvedl. Zimola delegáty požádal o podporu ve volbě prvního místopředsedy.

Po několikahodinové diskusi se ke kandidatuře na předsedu přihlásilo sedm uchazečů a dostali po deseti minutách na proslov. Největší ohlas mělo vystoupení Zimoly, který rozdával delegátům růžové brýle a sám si je nasadil. U pultíku pak líčil realitu strany viděnou přes růžové brýle a následně bez nich. Chovanec se v projevu postavil proti účasti strany ve vládě. Delegátům řekl, že ani dohodou na vládě nebude možné zamezit tomu, že ANO bude mít ve Sněmovně alternativní koalici s hnutím Svoboda a přímá demokracie a komunisty.

Zimola delegátům řekl, že ČSSD rezignovala na levicový program a zapomněla poslouchat voliče. Strana již podle něj nemá čas na "přešlapování, další chyby a kecy". Poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk nabízel důvěryhodnost, srozumitelnost a čitelnost, bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík řekl, že by mohl být změnou. Slíbil, že by nenechal ČSSD na holičkách jako členové minulého vedení.

Starostka České Lípy Romana Žatecká hovořila o tom, že chce sebevědomou stranu, které budou lidé věřit. Vládou s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který byl obviněn z podvodu a je evidovaným spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, by ČSSD ztratila tvář, řekla. Ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl odmítl vstup do vlády s Babišem s tím, že by se ČSSD stala "Kosteleckými uzeninami české politiky". Diskuse a hlasování o postoji k vládě a Babišovi by mohla na sjezdu následovat po zvolení klíčových členů vedení.

Před kandidátskými projevy vystoupili na sjezdu Zeman a Fico. Český prezident ČSSD nabádal, aby neodcházela do opozice, ale aby vyjednávala s hnutím ANO o novém kabinetu. Osobně však prezident soudí, že ČSSD by neměla požadovat vládní křesla, jen pozice náměstků. Zeman nechtěl radit, koho si mají sociální demokraté zvolit předsedou, neměla by to ale podle něho být "šedivá, nudná, úřednická bytost".

Právě nevýrazný lídr byl podle něj příčinou postupného propadu ČSSD. Zeman ve svém projevu nepřímo zmínil bývalého premiéra Sobotku, s kterým měl v době, kdy byli oba ve funkci, složitý vztah. "Dostali jste sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost," podotkl prezident.

Jednání s ANO 

Sjezd ČSSD pověřil nového předsedu strany Hamáčka jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

Sociální demokraté řešili otázku možného angažmá trestně stíhaných osob ve vládě v souvislosti s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. Ve schváleném usnesení uvedli, že trestní stíhání považují za zásadní problém a vyzvali ANO, aby neblokovalo nominací obviněné osoby vznik stabilní vlády. Vedení ANO dříve odhlasovalo, že na osobě Babiše v pozici premiéra trvá.

"Problematika trestně stíhaného člena vlády není problémem ČSSD. Vznikl v hnutí ANO. Očekáváme, že nám během jednání kolegové z ANO odpoví, zda a jak chtějí problém řešit," řekl novinářům Hamáček.

Hamáček a jeho statutární zástupce Jiří Zimola dostali na návrh nového předsedy strany od sjezdu pověření jednat s ANO a dalšími stranami. Jejich cílem má být zajistit stabilní prostředí pro budoucnost České republiky a prosazení maxima z programu sociální demokracie. "ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby," stojí v usnesení.

Za programové priority ČSSD pro jednání o budoucí vládě Hamáček označil zahájení masivní výstavby družstevních a nájemních bytů, řešení problému exekucí a zrušení nevyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. "Chceme se také bavit o příjmové stránce. Z republiky odtéká několik stovek miliard ročně do zahraničí formou dividend nebo odkloněných zisků a na to se chceme podívat a část těch peněz udržet v ČR a investovat je do školství, zdravotnictví," řekl Hamáček. Zimola dodal, že ČSSD při jednáních odmítne privatizaci zdravotnictví a vyvádění jeho lukrativních částí z veřejného do soukromého sektoru.

O vstupu do vlády mají podle vyjednaných podmínek rozhodnout všichni sociální demokraté v závazném referendu. "Vláda s účastí nebo podporou ČSSD se nesmí opírat o hlasy SDP," stojí v závěrečném bodu usnesení.

Před hlasováním o usnesení se vedla debata o přísnějším návrhu senátorů ČSSD, kteří chtěli možnost zastoupení trestně stíhané osoby zakázat. Šéf Senátu Milan Štěch či další člen horní komory Jiří Dienstbier záměr hájili tím, že by sjezd měl dát jasný vzkaz, že ČSSD se drží svých předvolebních slibů. Neměla by podle nich klesnout tak, že účast stíhaných osob připustí. O návrhu senátorů se nehlasovalo, protože u delegátů uspěla Hamáčkova verze.

Po schválení usnesení k vládě ČSSD přerušila sjezd do soboty 7. dubna. Delegáti budou volit řadové místopředsedy a zabývat se návrhy na změnu stanov. Hamáček uvedl, že bude sjezd informovat o tom, kam dospěla jednání o vládě. Očekává, že jasno by mohlo vzhledem ke vnitrostranickému referendu ke konci dubna.

,