východoevropské napětí

Porošenko ohlásil vypovězení základní dohody s Ruskem

východoevropské napětí
Porošenko ohlásil vypovězení základní dohody s Ruskem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterý ohlásil, že Kyjev zanedlouho vypoví základní smlouvu o přátelství a partnerství s Ruskem, která se podle šéfa státu dávno stala ruskou vinou anachronismem. Porošenko na poradě s ukrajinskými velvyslanci uvedl, že dal pokyn ministerstvu zahraničí připravit se na vypovězení této dohody.

Kyjev se odmítá smířit s ruskou okupací části ukrajinského území, a sice Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po prozápadní revoluci v Kyjevě. Také části Donbasu na východě Ukrajiny ovládli proruští separatisté. Tento konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých.

„Dnes jsme dostatečně připraveni a právnicky nachystáni k dalšímu kroku – ukončení platnosti dohody o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ukrajinou a Ruskou federací,“ řekl Porošenko a dodal, že nezbytné kroky v tomto směru podnikne Ukrajina v nejbližší době.

„Nit po niti trháme pavučinu, kterou ruský carismus a později rudí bolševici po staletí spoutávali svobodymilovnou ukrajinskou duši,“ řekl Porošenko. Připomněl, že Kyjev po získání ekonomické a energetické nezávislosti usiluje i o nezávislost ukrajinské pravoslavné církve na Moskvě.

List Ukrajinska pravda připomněl, že ještě v dubnu Porošenko tvrdil, že navrhne parlamentu ukončit platnost některých ustanovení dohody s Ruskem, například o strategickém partnerství a vojenské spolupráci, ale celou smlouvu nelze vypovědět kvůli tomu, že zakotvuje vzájemné respektování územní celistvosti a neporušitelnosti hranic.

Smlouva byla podepsána v květnu 1997 s platností na deset let a s následným automatickým prodlužováním, pokud se obě strany nevysloví proti. Platí od dubna 1999.

,