Znevýhodňoval twitter účty konzervativců? Algoritmus spravedlivý nebyl, přiznal ředitel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Částečná deaktivace více než 600 tisíc účtů, ke které v nedávné době přistoupil Twitter, nebyla zcela nestranná. Zásah, při němž o možnost komunikace se svými podporovateli přišli i někteří členové amerického Kongresu, byl podle výkonného šéfa sociální sítě Jacka Dorseyho nespravedlivý. Uvedl to ve čtvrtek před senátory amerického Kongresu, před nimiž se z Twitterem způsobené situace zpovídal, informuje BBC.
Cílem nového algoritmu měla být podle představitelů Twitteru vyšší kvalita příspěvků. Rozhodování o menší viditelnosti příspěvků účtů, které v minulých měsících téměř zmizely ze známé sociální sítě, probíhalo podle Dorseyho podle jasně daného algoritmu. Ten pracoval na základě toho, jak se chovali lidé, kteří daný účet sledují, vysvětlil ředitel. To je podle něj i důvodem toho, proč se opatření nevyhnuli ani někteří z vysoce postavených politiků.
Senátoři si Dorseyho předvolali poté, co si na nemožnost plného užívání svých účtů stěžovali někteří kongresmani z řad republikánů. Twitter i proto čelí podezření, že se jeho algoritmy zaměřily na účty uživatelů zastávajících konzervativní názory. Podle Dorseyho ale názory či stranická příslušnost roli nehrály. „Při rozhodování jsme posuzovali stovky signálů, než jsme určili, jaký obsah filtrovat a co naopak zobrazit,“ uvedl.
Jack Dorsey přiznal, že firma použitím algoritmu udělala chybu. „Nesmazali jsme ale žádné příspěvky na základě politické ideologie,“ dodal s tím, že není zřejmé ani to, zda omezení účtů postihlo více republikány, či demokraty.
Senátoři s výsledkem jednání příliš spokojeni nebyli. Někteří, zejména z řad demokratů, označili slyšení za ztrátu času. Podle dalších bylo jednání ovlivněno „Trumpovými konspiračními teoriemi“ či kampaní republikánů. „Jak může být Twitter obviňován z toho, že je proti konzervativcům, když poskytuje prostor k Trumpovým dětinským a dezinformačním tweetům?“ ptal se demokratický senátor Frank Pallone.