Slovenský premiér vyvrací slova svého ministra: Trváme na placení plynu v eurech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera trvá při nákupu zemního plynu z Ruska na platbách v eurech. Heger to uvedl poté, co ministr hospodářství Richard Sulík ve víkendové televizní diskusi připustil možnost úhrady v rublech, jak to od takzvaných "nikoli přátelských zemí" požaduje Moskva.
Sulíka za jeho výrok kritizovali někteří kolegové z vládní koalice. Jeho výrok komentoval v pondělí i slovenský premiér. "Slovensko bude při nákupu plynu z Ruska postupovat jednotně se členskými státy EU. Právě na naši žádost začala koordinace přístupu EU k platbám za dovoz plynu z Ruska. I v této situaci je jednota klíčová a trváme na respektování smluvních podmínek a platbách v eurech," napsal na sociální síti Heger.
Evropská komise vzkázala podnikům v sedmadvacítce, že by neměly přistoupit na ruský požadavek platby za plyn v rublech. Slovensko je závislé na dovozu plynu, ropy či jaderného paliva z Ruska.
Sulíka za jeho výroky v televizní debatě o platbách v rublech v pondělí kritizovala vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová. Podle její strany Sulíkovo vyjádření rozbíjí společný evropský postup a ohrožuje bezpečnost Slovenska.
Vůči Sulíkovi, který je také šéfem vládní strany Svoboda a solidarita, se vymezili také někteří poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.
Sám Sulík po zmíněné diskusi na sociální síti napsal, že Slovensko postupuje společně s ostatními zeměmi EU. Tvrdil, že jeho názor ohledně plateb za plyn v rublech, pokud to bude nutné, není jeho "ochotou vyhovět válečnému zločinci Putinovi", ale pochopením nevyhnutelnosti.
Ruský prezident Vladimir Putin minul týden podepsal dekret, který nařizuje rublové platby odběratelům z nikoli přátelských zemí; západní představitelé tento model odmítají.