Učitelé požadují vyšší platy už za září. Jsou odhodláni jít do stávky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše během skládání vlády slibovala zvyšování platů pro nejrůznější skupiny zaměstnanců. Po planých slibech zdravotníkům, kterým Babiš později vzkázal, že pouze fandí zvyšování platů, se ozývají i učitelé. Ti požadují růst platů o patnáct procent od září. Vláda minulý pátek ale s odbory dohodla, že růst platů o požadované množství bude až od ledna příštího roku. To se nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií a Unii školských asociací, které požadují růst platů od září nebo kompenzaci za čtyři následující měsíce do konce roku. Pokud se k učitelům vláda otočí zády, jsou odhodlaní jít do stávky.
Vláda hnutí ANO a sociální demokracie se potýká s velkým tlakem odborů. Na vině je také velké slibování Andreje Babiše, který v minulosti podpořil zdravotníky a lékaře. Z tohoto důvodu byla dokonce vyhlášena zdravotnickými odbory stávková pohotovost, která má donutit dodržet vládu slib o plošném desetiprocentním růstu platů ve zdravotnictví. Nyní se o slovo hlásí učitelé, kterým se nelíbí jejich platové ohodnocení.
Zástupci ředitelů a gymnázií dokonce vládu vyzvali otevřeným dopisem, aby se platy zvýšily od letošního září o patnáct procent. Ministr školství Robert Plaga to nejprve odmítl, později se však vláda rozhodla, že platy o patnáct procent porostou od příštího roku. S tím nesouhlasí jak Unie školských asociací CZESHA, tak Asociace ředitelů gymnázií.
„Znovu vás ubezpečujeme, že situace ve školách je kritická již nyní a výhledově se bude dále zhoršovat. Žádáme vás proto zdvořile, leč velmi důrazně, abyste nalezli zdroje k navýšení platů zaměstnanců ve školství již od září tohoto roku,“ zaznělo v dopise.
K výzvě se připojila i Pedagogická komora, za kterou stojí na dva tisíce členů. Podle prezidenta spolku Radka Sárköziho by v případě růstu platů od ledna příštího roku měla vláda kompenzovat platy, které zůstanou nezvýšeny od září. „Nejsnadnější je to kompenzovat navýšení z rozpočtu na příští rok. To by mohli poslanci schválit, protože ho mohou schválit navzdory vládě. Ta je menšinová a je velký tlak na podpoření školství. Na stránky Pedagogické komory nám navíc píšou poslanci, kteří nás podporují a souhlasí s našimi požadavky,“ řekl pro Echo24 Radek Sárközi.
Učitelům by se tak měl podle požadavků zvýšit plat od ledna ne o patnáct, ale o dvacet procent. „Protože těch chybějících patnáct procent za čtyři měsíce by dělalo pět procent za rok,“ řekl Radek Sárközi. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová varuje, že si vláda neuvědomuje závažnost problému ve školství. Podle ní nejsou ředitelé na mnoha místech v zemi schopni sehnat učitele. Kvůli nízkým platům také chybí pracovníci na nepedagogických pozicích, zejména zaměstnanci ve školních kuchyních a na úklid.
Situace se může vyhrotit až do krajní možnosti. „Máme facebookovou skupinu, kde jsme udělali hlasování. Devadesát procent učitelů pak souhlasilo s tím, že by šlo do stávky. To nás samotné překvapilo. Pokud by byla stávka, tak v době, kdy bude schvalování rozpočtu ve sněmovně. V té době by byl ideální čas, upozornit na tento problém,“ řekl Radek Sárközi.