CHÁTRAJÍCÍ HŘBITOVY

Pochutnejte si na bio rajčatech vyrostlých u nebožtíků. V Berlíně se rodí projekt využívání hřbitovů

CHÁTRAJÍCÍ HŘBITOVY
Pochutnejte si na bio rajčatech vyrostlých u nebožtíků. V Berlíně se rodí projekt využívání hřbitovů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S nápadem, jak využít chátrající a často nevyužité volné plochy na hřbitovech, přišli v Berlíně provozovatelé městského „zahradnického“ projektu. Plánují tam pěstovat zeleninu. Začínají na Hřbitově sv. Jakuba ve čtvrti Neukölln. Výměnou za údržbu a renovaci hřbitova chtějí provozovat na jeho nevyužívaných plochách  komunitní zahrady. Do budoucna plánují pro opuštěné plochy hřbitovů i řadu dalších využití. 

Za nápadem stojí projekt Princezniny zahrady, který provozuje podobné projekty na nevyužitých plochách jinde v Berlíně. Pro první pokus využít ladem ležící plochy hřbitovů se dohodli s evangelickou církví. Za udržování hrobek a místní přírody mohou „zahradníci“ na oplátku využívat neobsazenou a ladem ležící část hřbitova. Projekt bude financovat městský program pro udržitelný rozvoj, informuje berlínský deník taz.

Pilotní projekt má též ověřit, jak budou Berlíňané, zvláště truchlící, na podobné využití až posvátných míst  reagovat. Prvním produktem ze „hřbitovní zahrady“ mají být bio rajčata. Kladné ohlasy zaznívají i z řad církví. Kvůli tomu, jak se proměňuje hřbitovní kultura, nemají církve dostatek financí na údržbu hřbitovů, ani nedokáží jejich značnou velikost využít. Stále více lidí dává přednost levnějším způsobům pohřbení, které nejsou náročné na údržbu ani plochu, jako například zpopelnění. „Jedním řešením, ze kterého by těžily obě strany, jsou zahradní projekty, jako je ten náš,“ řekl pro taz Robert Shaw, který se na projektu podílí.

Z oficiálních čísel berlínské vlády vyplývá, že by se podobným způsobem v budoucnu dala využít až čtvrtina plochy berlínských hřbitovů. Podle Roberta Shawa jsou v plánu do budoucna další návrhy, jak plochy využít, například pro vzdělávací centra pro školy a školky, umělecké workshopy apod. 

V Berlíně je 220 hřbitovů, z toho 117 evangelických, 9 katolických, židovských, islámských, ortodoxních a dalších. Z celkového počtu hřbitovů patří 84 spolkové zemi Berlín. V hlavním městě zaujímají hřbitovy celkovou plochu 1105 hektarů. Na 38 hřbitovech už se nepohřbívá.

, zd