konflikt kvůli Izraeli

Takový amatér v Černínském paláci by byl chybou, řekl Zeman o Pochem

konflikt kvůli Izraeli
Takový amatér v Černínském paláci by byl chybou, řekl Zeman o Pochem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Miroslav Poche je jako kandidát na ministra zahraničních věcí je pro prezidenta Zemana i nadále nepřijatelný. Podle prezidenta europoslanec za ČSSD svými názory zpochybňuje základní orientaci české zahraniční politiky. Prezident kritizuje zejména Pocheho postoj k Izraeli a migrantům. Prezident zároveň řekl, že, mu šéf ČSSD Jan Hamáček slíbil jiného kandidáta, ale nesplnil to. 

Zeman svůj nesouhlas s Pocheho nominací potvrdil v pořadu TV Barrandov. Na otázku moderátora, zda je za jeho postojem podpora Jiřího Drahoše v prezidentské volbě, prezident odpověděl záporně. Dodal, že s Pochem má dva zásadní problémy. „Problém je minimálně ve dvou věcech. Za prvé, explicitně ve svých veřejných prohlášeních se pan Poche vyslovuje proti migrační politice vlády, proti odporu proti migračním kvótám. Mohl bych zde citovat jeho článek, Neobracejme se k uprchlíkům zády,“ řekl Miloš Zeman.

Poche zaslal svým spolustraníkům v úterý dopis, v němž své postoje vysvětluje. Uvedl mimo jiné, že jeho dřívější výroky k migraci byly vytrženy z kontextu, a že v současné době migraci nepodporuje. To však prezidenta nepřesvědčilo. V dopise ho naopak rozzlobila kritika české zahraniční politiky v otázce Izraele.

„Kritika Izraele je taková hloupost, že kdyby se měl do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu,“ řekl Zeman. Doplnil, že Česká republika je vedle Slovenska jedinou zemí, která dělá společné zasedání vlád, střídavě na území jednoho či druhého státu. Pocheho ministerskou nominaci považuje za nebezpečí pro základní zahraničněpolitickou orientaci České republiky.

Miroslav Poche se v dopise, kterým se představoval členům ČSSD před aktuálně probíhajícím referendem, věnoval problematice zahraniční politiky ve vztahu k Izraeli. „Je zcela v našem zájmu, aby na území Izraele existoval demokratický stát plně sdílející západní zájmy. Politika současné vlády však vede i s pomocí Spojených států, a to zejména s ohledem na přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, k faktickému zostření izraelské války na domácí frontě a k prohlubování nepřátelství vůči Izraeli v muslimském světě. Taková politika není pro mezinárodní politiku a stabilitu příliš produktivní. Nekritická podpora politiky současného vedení v čele s premiérem Netanjahuem ze strany některých zemí, mezi nimiž je i Česká republika, tak paradoxně Izraeli příliš nepomáhá,“ napsal Poche.

Pro prezidenta bylo podle jeho slov překvapením to, že ČSSD jeho nominaci nestáhla. „Když za mnou přijel pan Hamáček do Ostravy, tak jsme se dohodli, že předloží jiného kandidáta na ministra zahraničí,“ řekl. Změnu postoje šéfa ČSSD prezident vysvětloval tlakem uvnitř strany, zejména od pražské ČSSD, které je Poche členem.

Zeman se dále vyjádřil k vnitrostranickému referendu ČSSD. Kritizoval dobu jeho trvání, sociální demokraté budou mít o výsledku jasno 15. června. To prezident považuje za příliš dlouhou dobu. Prezident potvrdil i to, že pro něho nadále připadají v úvahu dvě vládní varianty, včetně té, v níž by vládu podpořila SPD. To však odmítá hnutí ANO.

, pk

24. května 2018