OPEC v prosinci plnil dohodu o snížení těžby na 128 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v prosinci dále snižovala svou těžbu a těžila méně, než se zavázala v předloňské dohodě o omezení těžby. Tuto dohodu v posledním měsíci loňského roku plnila na 128 procent. Spojené arabské emiráty poprvé od ledna 2017, kdy dohoda vstoupila v platnost, těžily méně, než kolik jim dohoda stanovuje. Přidaly se tak k Saúdské Arábii a Kuvajtu. Výrazně klesá také těžba ve Venezuele kvůli hospodářské krizi. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a informací od zdrojů z odvětví.
Členové OPEC se předloni v listopadu dohodli, že od ledna 2017 sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, nakonec však byla prodloužena až do konce letošního roku.
Cílem OPEC je zajistit, aby těžba všech členů dohromady činila 32,5 milionu barelů denně. Tento údaj zahrnuje také Nigérii a Libyi, na které se dohoda o snížení těžby nevztahuje, a Indonésii, která kartel opustila. Naopak nezahrnuje Rovníkovou Guineu, která se ke kartelu nově připojila.
Těžba OPEC včetně Rovníkové Guineje a bez Indonésie v prosinci činila 32,41 milionu barelů. Bez Rovníkové Guineje dosáhla 32,28 milionu barelů.
Ceny ropy tento týden stouply nejvýše od května 2015. Přispěl k tomu pokles zásob, silná poptávka a plnění dohody o snížení těžby kartelem OPEC. Mnoho těžařských zemí se stále potýká s hospodářskými problémy od kolapsu cen v roce 2014 a oživení cen jim přináší dodatečné příjmy potřebné pro jejich ekonomiky.