nekonečný příběh

Kauza Rittiga a Nečasové se odsouvá. Soudce šel do důchodu

nekonečný příběh
Kauza Rittiga a Nečasové se odsouvá. Soudce šel do důchodu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hlavní líčení v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) postihly komplikace. Dosavadní předseda senátu Petr Novák odešel ke konci loňského roku do důchodu, a o případu tak nestihl rozhodnout. Kauzu, v níž čelí obžalobě podnikatel Ivo Rittig nebo manželka někdejšího premiéra Jana Nečasová, proto bude muset projednat nový soudce. Sdělila to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Obžaloba k soudu přišla v březnu 2015.

Soudcovská funkce zaniká mimo jiné s koncem kalendářního roku, v němž soudce dovrší věk 70 let, což byl loni i Novákův případ. Kauzu vyzrazení zprávy BIS, kterou mu po zrušení prvního rozsudku vrátil vrchní soud, chtěl odcházející soudce projednat 27. prosince. Nařízený termín však na poslední chvíli zrušil s odůvodněním, že se soudu nepodařilo včas zaslat obsílku obžalované Nečasové.

"Kauzy, které předseda senátu Novák nestihl dokončit, si rozdělí ostatní trestní soudci podle rozvrhu práce," vysvětlila Puci. Který z Novákových kolegů dostane na stůl případ Rittiga a Nečasové, zatím nekonkretizovala.

Trestní řád s možností změny složení soudního senátu počítá. Stanoví, že jestliže s tím souhlasí státní zástupce i obviněný, přečte nový soudce "podstatný obsah" protokolu o hlavním líčení včetně v něm provedených důkazů a poté může v procesu pokračovat dál. Pokud by ovšem některá ze stran s tímto postupem nesouhlasila, muselo by být celé hlavní líčení provedeno znovu - v tomto případě tedy včetně opětovného přehrání všech odposlechů Rittiga z hotelu Ventana.

Obžaloba tvrdí, že Rittig se v roce 2012 dověděl od šéfky premiérova kabinetu Nečasové a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která právníkovi podle obžaloby obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. Obžalovaní vinu odmítají.

V lednu 2017 Novák původně uložil Nečasové podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Posledního stíhaného, Rittigova obchodního partnera a bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru, obžaloby zprostil. Soudce tehdy uvedl, že Nečasová se k obsahu zprávy prokazatelně dostala a jednala o něm s Michalem.

Vrchní soud však verdikt následně zrušil s tím, že Novákův senát se nevypořádal se všemi okolnostmi případu a že bude napříště mimo jiné muset řešit, zda je vůbec přípustný stěžejní důkaz obžaloby - tedy Rittigův odposlech. Závěry i postup vrchního soudu pokládal za nezákonné tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který podal v neprospěch obžalovaných stížnost. Nejvyšší soud ji však loni v září zamítl.

Nečasová i Rittig jsou obviněni také v dalších kauzách. Někdejší vysoká úřednice je souzena v případu tzv. trafik pro poslance ODS a za krácení daní z luxusních darů. Kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství byla nepravomocně potrestána dvouletou podmínkou a pětiletým zákazem činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Rittig je obžalován v souvislosti s tunelováním firmy Oleo Chemical a v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik. V kauze Oleo byl obžaloby nepravomocně zproštěn.

,