styk bez souhlasu

Sex bez souhlasu je znásilnění, změňte zákony, vyzývá ČR Amnesty International

styk bez souhlasu
Sex bez souhlasu je znásilnění, změňte zákony, vyzývá ČR Amnesty International

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Většina evropských zemí, včetně ČR, má „zastaralé“ zákony a stále nepovažuje pohlavní styk bez souhlasu obou partnerů za znásilnění. V předvečer Mezinárodního dne proti násilí na ženách to uvedla světová organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Podle AI špatné zákony a nebezpečná politika svalování viny na oběti přispívá k přetrvávání beztrestnosti viníků.

Ve své zprávě Amnesty International analyzuje situaci v 31 evropských zemích. Podle AI jen v osmi z nich existují zákony, které definují znásilnění na základě souhlasu.

Většina ostatních států považuje za znásilnění pouze akt, kdy je přítomno fyzické násilí, výhrůžky, donucování či neschopnost oběti se bránit. Mezi těmito státy jmenuje Amnesty International také Česko a Slovensko.

„Průzkumy ukazují, že mnoho lidí se stále domnívá, že se nejedná o znásilnění, je-li oběť opilá, má na sobě odhalující oblečení nebo se fyzicky nebrání,“ uvedla expertka Anna Blusová.

„Sex bez souhlasu je znásilnění, tečka. Dokud vlády nesladí zákony s tímto prostým faktem, budou pachatelé znásilnění dál unikat,“ dodala.

Analýza se týkala 28 zemí Evropské unie, Islandu, Norska a Švýcarska. Země, které definují znásilnění jako sex bez výslovného souhlasu, jsou Belgie, Kypr, Německo, Island, Irsko, Lucembursko, Švédsko a Británie. Ženy v Dánsku se chystají o tomto víkendu demonstrovat za přijetí obdobných reforem.

Některé země, mezi nimi například Chorvatsko a Španělsko, považují sex bez souhlasu za méně závažný čin, čímž vysílají vzkaz, že „skutečné znásilnění“ musí zahrnovat fyzické násilí, uvedla dále Blusová.

Španělsko plánuje nový zákon týkající se sexuálního násilí poté, co letos vyvolal rozhořčení veřejnosti případ pěti mužů, kteří byli zproštěni obvinění z hromadného znásilnění mladé dívky při začátku slavného festivalu na oslavu sv. Fermína, jenž je spojený i s během s býky.

Irské ženy v uplynulých dnech „vyvěšovaly“ na internetu fotografie svého spodního prádla s nápisem „Toto není svolení“ poté, co právnička obhajující muže, který čelil obvinění ze znásilnění 17leté dívky, ukázala u soudu dívčina tanga s krajkou. Porota nakonec muže shledala nevinným.

,