„Rektoři se o zavření škol dozvěděli z Twitteru. Ohrožujete celou jednu generaci studentů“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražská ODS nesouhlasí s uzavřením pražských vysokých škol, které v souvislosti s nákazou covid-19 dnes vyhlásil s platností od pondělí 21. září pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle pražských představitelů není pro podobné plošné opatření důvod. Pražský primátor svým vyhlášením stopky pro vysoké školy překvapil i koaliční partnery Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Praha Sobě.
„Každý dobře ví, že pan primátor nedisponuje žádnými pravomocemi vůči VŠ. Pan primátor své vyhlášení v tomto případě ani neprojednal s předsedou České konference rektorů. Otázku distanční výuky na středních školách jsme probírali na úterní poradě a členové rady hlavního města i hygienici názor pana primátora odmítli,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Nevoli vyvolal i u opoziční ODS. „Pokud se v konkrétní škole či třídě vyskytne nákaza, lze to řešit lokálně, důraz má být dán také na prevenci. Plošné zavedení distanční výuky je až to nejzazší řešení a měli bychom s ním šetřit. Může totiž ohrozit studium celé jedné generace vysokoškoláků,“ uvádí předsedkyně pražských zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.
Komunikace ze strany primátora Hřiba je podle ní „opět děsivá“. „O svém plánu neinformoval vůbec nikoho, Pražany, opozici, ani své koaliční partnery. I rektoři dotčených vysokých škol si opatření museli přečíst z jeho twitteru, nikdo se jich neptal na názor. To považuji za skandální,“ dodává Udženija.
Plošné restriktivní opatření bez jakékoliv konzultace s dotčenými považuje za alarmující i šéf pražské ODS Tomáš Portlík. "Čekal bych, v takto závažném rozhodnutí, alespoň elementární debatu. Pan Hřib se chová, jako kdyby mu Praha patřila,“ dodává Tomáš Portlík, místostarosta Prahy 9 a pražský zastupitel za ODS.
O uzavření škol informoval dopoledne primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na twitteru napsal, že uzavřeny budou i střední školy, s tímto záměrem ale podle primátora nesouhlasili hygienici. Podle zástupců škol měnící se nařízení vyvolávají chaos.
Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci
Odpoledne pak hygienici v nařízení upřesnili, že zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.
Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října.
Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně ode dneška zavedlo pro školy v celé zemi s výjimkou prvního stupně základních škol. V hlavním městě je na tři desítky škol zasažených nemocí covid-19. Praha je pandemií nejvíce postiženým regionem v zemi. Hygienici ji v nové verzi mapy, která zobrazuje riziko nákazy, dali do nejvyššího červeného stupně ohrožení.
Školští odboráři dnes vyzvali zástupce vlády a hygieniků, aby v těchto červených regionech rozhodli o uzavření škola a přechodu na distanční vzdělávání. Při výuce v rouškách jsou podle nich děti nesoustředěné a neukázněné.