Bouře v Íránu. Po zadržení zemřela 22letá žena, která odmítla nosit hidžáb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Íránu v neděli pokračovaly protesty kvůli úmrtí mladé ženy, která zemřela po zadržení mravnostní policií. Ta v zemi prosazuje dodržování přísných pravidel pro nošení hidžábu, muslimského šátku, kterým si mají ženy zahalovat vlasy. Jak napsala agentura Reuters, smrt dvaadvacetileté Mahsá Amíníové vyvolala mezi Íránci obrovskou vlnu pobouření, jedním z nejpoužívanějších hashtagů (klíčových slov) na twitteru v perštině se stal právě #MahsaAmini.
See how Girls are mercilessly Beaten, assaulted & humiliated Publicly by Psychopath Radical Predators in Iran for not wearing #Hijab .Bloody Morality Police Monsters😡violently assault Girls enforcing Hijab Compulsion. These Extremist countries r living Hell 4 women#MahsaAmini pic.twitter.com/UEVwnN97si
— Jyot Jeet (@activistjyot) September 18, 2022
Dvaadvacetiletá žena zemřela v pátek poté, co upadla do kómatu. Policie ji zadržela o několik dní dříve v Teheránu. Od islámské revoluce z roku 1979 musejí Íránky nosit hidžáb a mravnostní policie na dodržování této povinnosti dohlíží.
Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Íránská policie to popřela a tvrdí, že dívce se udělalo špatně, když čekala s ostatními zadrženými ženami.
Students gathered at Tehran University protesting #MahsaAmini's murder by the Islamic hijab commanders.
— ⚡Judith⚡ (@JudithFighter) September 18, 2022
They called on unity against the common enemy!
English Sub#مهسا_امینی#IranTruthpic.twitter.com/MraqFq1vW9
Stovky protestujících se v neděli shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, tyto záběry nebylo možné nezávisle ověřit.
Íránská mravnostní policie je v poslední době kritizovaná za příliš přísné kontroly a postih zejména mladých žen. Šíří se videa, na nichž je vidět policisty, jak násilím strkají ženy do policejních aut. Konzervativní duchovenstvo je zastáncem přísných postihů včetně bičování. Když budou ženy chodit s odkrytými vlasy, povede to podle íránských duchovních k morálnímu rozkladu a rozpadu rodin.