Kauza Čapí hnízdo

Táta chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu, prozradil Babišův syn ve Švýcarsku

Kauza Čapí hnízdo
Táta chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu, prozradil Babišův syn ve Švýcarsku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Syn premiéra Andreje Babiše, kterého se už dva roky snaží vyslechnout policie, je už několik měsíců umístěn ve Švýcarsku, kde ho našla televize Seznam. Klíčová postava v kauze Čapího hnízda, ve které je stíhán právě předseda vlády, také popsala svůj únos na okupovaný Krym. Ten měl zařídit Petr Protopopov, manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti v trestním stíhání. „Podle mě to nebyl nápad mého táty odvézt mě na Krym. Ten člověk zneužil toho, že táta chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl premiérův syn Andrej Babiš mladší. O ukrytí syna Andreje Babiše se v politických kuolárech mluvilo několik měsíců.

Reportéři televize Seznam našli syna Andreje Babiše ve Švýcarsku, jehož má občanství. Novinářům na skrytou kameru řekl, že jeho otec chtěl, aby zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo. V ní je premiér Babiš obviněn z dotačního podvodu. Sám také prozradil, jaká byla jeho role v celé kauze. „Technicky jsem s tím měl něco společného,“ uvedl na kameru. Později v e-mailové korespondenci svou reakci doplnil. „Myslel jsem to tak, že si pozitivně pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem ale vůbec co podepisuji,“ napsal Andrej Babiš mladší.

Babišův syn také popsal svůj únos, který se měl odehrát před několika měsíci. Případ začali prověřovat kriminalisté z Prahy, která o spolupráci poprosila i právníky premiérovy rodiny. V případu únosu měl hrát velkou roli Petr Protopopov, který je manželem lékařky Dity Protopopové. Ta napsala zprávu ohledně zdravotní nezpůsobilosti premiérova syna. „Podle mě to nebyl nápad mého táty odvézt mě na Krym. Ten člověk zneužil toho, že táta chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl pro televizi Seznam Andrej Babiš mladší.

Sám premiérův syn byl překvapený, že posudek Dita Protopopová vypracovala. „Ona psala posudek? A co tam napsala? Já bych se nechtěl zúčastnit trestního řízení. Ale zdravotně jsem schopný komunikovat v českém jazyce,“ řekl Babišův syn.

Policie obvinila Andreje Babiše, jeho spolupracovníky a rodinné příslušníky z toho, že si neoprávněně získal dotaci na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Že farma čerpala dotaci z unijních fondů neoprávněně, uvedl i Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Padesátimilionovou dotaci společnost Imoba, která nyní farmu vlastní, vrátila na konci června.

Letos v květu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

,