Rozsudky smrti

Egypt odsoudil k smrti 75 lidí, včetně prominentních islamistů

Rozsudky smrti
Egypt odsoudil k smrti 75 lidí, včetně prominentních islamistů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Egyptský soud potvrdil rozsudek smrti nad 75 lidmi, souzenými kvůli účasti na protestu z roku 2013. Mezi odsouzenými jsou prominentní islamisté, další pak soud poslal za mříže na doživotí. Odsouzení se mohou proti verdiktu odvolat, oznámila s odvoláním na soudní zdroje agentura Reuters. Rozsudky padly v procesu se stovkami stoupenců islamistického exprezidenta Muhammada Mursího.

Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu islamistického exprezidenta Mursího vynesl káhirský soud 28. července, pak byl jeho verdikt postoupen k vyjádření názoru velkému muftímu – nejvyšší náboženské autoritě v zemi. Jeho mínění není pro justici závazné, nicméně velký muftí rozhodnutí soudů obvykle schvaluje. Pokud jde o ostatních více než 660 spoluobžalovaných, bylo vynesení rozsudku stanoveno na sobotu.

Ze 75 osob odsouzených k hrdelnímu trestu bylo při vyhlášení verdiktu přítomno v soudní síni 44 z nich, 31 bylo odsouzeno v nepřítomnosti, upřesnila agentura AFP. Vznesená obvinění se týkala zejména podněcování k násilí, ničení veřejného majetku a také vražd.

K pěti letům vězení byl odsouzen fotoreportér Mahmúd abú Zajd, zatčený v roce 2013 za krytí demonstrace potlačené krvavým policejním zásahem. Abú Zajd by měl vyjít na svobodu, protože si trest odpykal už pětiletou vazbou.

Mursí, někdejší člen Muslimského bratrstva, byl prvním demokraticky zvoleným egyptským prezidentem. Nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, který byl během Mursího mandátu ministrem obrany, svého předchůdce ve vrcholné funkci v roce 2013 během vojenského převratu svrhl.

Sísí po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy. Kromě věznění svých oponentů Sísího vláda potlačila i řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011, jež ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.

Muslimské bratrstvo bylo několik měsíců po svržení Mursího označeno za teroristickou organizaci.

,

8. září 2018