Útok na Skripala

Za otravou Skripala stojí Putin, tvrdí britský náměstek ministra vnitra

Útok na Skripala
Za otravou Skripala stojí Putin, tvrdí britský náměstek ministra vnitra

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britská vláda má o roli ruské vojenské rozvědky v případu otravy bývalého ruského i britského agenta Sergeje Skripala množství důkazů, avšak nemůže je zveřejnit. Řekl to náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace, který prohlásil, že za březnový útok nervovým jedem v městečku Salisbury je přímo či nepřímo zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. Nové informace o vyšetřování otravy bývalého dvojího agenta a jeho dcery Julije vyhodnocuje i české ministerstvo zahraničí. Ruský investigativní web Fontanka přinesl nové informace o údajných pachatelích známých pod jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov.

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že dvojice patří k ruské vojenské rozvědce GRU, jejíž operace ale musela být schválena v nejvyšších patrech ruského vedení. Kreml opět jakýkoli podíl Ruska na otravě látkou novičok popřel a obvinění Londýna označil za nepřijatelná. Na otázku, zda Moskva prověří totožnost dvojice údajných rozvědčíků podezřelých z útoku, odpověděl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, že ruská vláda takovou žádost nedostala.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zpochybnila autenticitu fotografií podezřelých z londýnského letiště Gatwick, které ve středu zveřejnila britská policie. Muži jsou zachyceni při průchodu koridory vedoucími do hlavní části terminálu, přičemž na obou snímcích je uveden stejný čas. Britská policie podle listu Daily Mail uvedla, že snímky byly pořízeny ve dvou různých, avšak stejně vypadajících chodbách, neboť cestující mají na Gatwicku při odchodu od kontrol k dispozici vícero koridorů.

S pasy na jména Petrov a Boširov bylo podle webu Fontanka mezi zářím 2016 a březnem 2018 vykonáno několik cest do Evropy; jejich majitelé navštívili Amsterodam, Ženevu, Milán a Paříž. Alexandr Petrov také před otravou Skripalových byl nejméně jednou v Londýně, a to od 28. února do 5. března 2017, uvedl Fontanka, aniž by specifikoval zdroj informací.

Český ministr zahraničí Jan Hamáček sdělil, že britské úřady postupně uvolňují další informace včetně utajovaných a „my je vyhodnocujeme“. „Jsme v komunikaci s britskými úřady, tak i s našimi partnery v NATO a EU,“ uvedl na dotaz, jak by podle něj měla ČR reagovat na nová zjištění v kauze.

Reakce dalších českých politiků na vývoj se různí od návrhu požádat o stanovisko Ruska k britským tvrzením po možnost vyzvat Moskvu k vydání podezřelých. Londýn chce ještě vývoj v kauze Skripalových probrat na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

,