Vládní rošáda

Ťok a Nováková brzy skončí, oznámila Mf Dnes

Vládní rošáda
Ťok a Nováková brzy skončí, oznámila Mf Dnes

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V řádech týdnů, nejpozději po volbách do Evropského parlamentu (EP) skončí podle deníku Mf Dnes ve vládě dva ministři. Šéfku průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) nahradí dosavadní místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce podle pondělní MF DNES skončit v čele resortu po pěti letech na vlastní žádost. Deník patří do koncernu Agrofert, který nyní spravuje svěřenský fond premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle deníku MF DNES už s dosavadním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem na jeho vystřídání Marty Novákové na resortu průmyslu a obchodu dohodl. S Karlem Havlíčkem spolupracuje dlouhodobě, v březnu jej dokonce vzal na jednání do Bílého domu a upřednostnil ho před ministry, kteří zůstali v České republice. Podle MF DNES by mělo k výměně dojít nejpozději po volbách do EP, které se odehrají koncem května.

Karla Havlíčka předseda Babiš v uplynulých týdnech často zmiňoval ve svých pravidelných reportech o své činnosti na Facebooku a nedávno ho otevřeně chválil. V souvislosti s jednáním v Izraeli s tamními podnikateli Babiš o Havlíčkovi napsal, že je neuvěřitelný ve vyjednávání. „Ve vyjednávání je Karel naprosto neuvěřitelný, přál bych Vám ho vidět v akci,“ napsal premiér na Facebook. Na začátku února premiér Havlíčka označil na svou pravou ruku pro oblast inovací, když byli na veletrhu řemesel.

Prezident Miloš Zeman pro MF DNES uvedl, že by neměl problém Karla Havlíčka do funkce jmenovat. Dodal, že jej i současnou ministryni Martu Novákovou „pokládá za odborníky“.

Karel Havlíček spekulace o jmenování do nové funkce zatím příliš nekomentoval. Uvedl pouze, že to „není v tuto chvíli na stole“. 

Ťok odejde dobrovolně, Babiš hledá nástupce

Dalším ministrem, který má v nejbližších týdnech opustit svou funkci, je šéf dopravy Dan Ťok. O svém záměru odejít z vládní funkce už podle MF DNES informoval šéfa vládního hnutí Andreje Babiše. Ten však podle „svých“ novin ze svěřenského fondu ještě nemá vybraného Ťokova nástupce, proto ministr ve své funkci setrvává. Informaci, že by měl jako šéf dopravy skončit, však nepotvrdil. MF DNES napsal pouze stručně: „Angličané mají pro takovou situaci hezký výraz – no comment.“

Deník Echo24 psal o možném nahrazení Marty Novákové Karlem Havlíčkem již před měsícem. Tehdy ale Karel Havlíček také informace o jeho možném jmenování do funkce ministra nechtěl komentovat a odmítl je.

Ministři za ČSSD zůstávají, důvěru mají i Staněk a Petříček

Jak už dříve avizoval předseda sociální demokracie Jan Hamáček, vládní změny se nebudou týkat sociálnědemokratických ministrů, kteří by měli ve svých funkcích setrvat. 

Prezidentem a vládě blízkými komunisty kritizovaný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by měl podle novin spadajících do premiérových svěřenských fondů v Černínském paláci zůstat, důvěru má také ministr kultury a bývalý primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD), se kterým naopak nemají problém komunisté, protože schvaluje zpětné zdanění církevních náhrad. Staněk byl pod terčem kritiky poté, co se zúčastnil vánočního večírku KSČM ve sněmovně a také tam připil na novou knihu Ve znamení kříze bývalého předsedy komunistů Miroslava Grebeníčka. Ta se týká právě církve a církevních restitucí.

Vydavatelství Mafra, které mimo Lidových novin vydává taktéž deník Mladou frontu Dnes, patří do skupiny Agrofert, kterou šéf hnutí ANO vloni převedl do svěřenského fondu. LN a MF Dnes již v minulosti mnohokrát čelily podezření, že píší texty na politickou objednávku – ať už se jednalo o kauzy vytahované na představitele sociální demokracie, největšího rivala hnutí ANO, nebo na členy vládního hnutí ANO, kteří posléze „byli odejiti“ (např. ministryně Helena Válková nebo Karla Šlechtová).

První signál o tom, že si Andrej Babiš si média pořídil proto, aby sloužila jeho politickým a mocenským zájmům dokládá telefonický hovor s tehdejším redaktorem Lidových novin Janem Kálalem. Konflikt se odehrál 27. června 2013, tedy několik dní poté, co oznámil nákup vydavatelství Mafra. Babiš si tehdy nevybíravě stěžoval, že deník Lidové noviny nenapsal o jeho tiskové konferenci a dožadoval se vysvětlení. Více čtěte zde.

Další důkaz, že Andrej Babiš ovlivňuje svá média, přinesl tajně pořízený zvukový záznam, na kterém s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem probírá strategii publikování kompromitujících textů na své politické soupeře především z ČSSD. Více čtěte zde.

, vdr

1. dubna 2019