úspěch české firmy

Avast na londýnské burze uspěl, zakladatel Baudiš je dolarovým miliardářem

úspěch české firmy
Avast na londýnské burze uspěl, zakladatel Baudiš je dolarovým miliardářem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Firma Avast, která v minulém týdnu zahájila obchodování na Londýnské akciové burze, dosáhla na výjimečný úspěch. Firma byla při svém vstupu na burzu oceněna na 2,4 miliardy liber a vydala přes 240 milionů akcií. Transakce se tím zařadila mezi největší primární emise akcií technologické firmy vůbec. Jeden ze zakladatelů firmy Pavel Baudiš se díky tomu zařadil mezi dolarové miliardáře.

Firma začala v Londýně veřejně obchodovat minulý čtvrtek, nabídková cena akcie byla stanovena na 250 pencí. Obchodování zahájila mírným poklesem, během minulých dní cena klesla k aktuálním 233 pencím, vyplývá to z webu burzy. Očekává se však, že akcie firmy porostou. Nabídková cena společnosti byla minulý týden určena na 2,4 miliardy liber, tedy více než 69 miliard Kč. Úvodní nabídka představovala téměř 241 milionů akcií, tedy více než čtvrtinu všech akcií podniku. Jejich prodejem firma získala 147,4 milionu liber (4,3 miliardy Kč), peníze chce využít ke snížení dluhu, napsal ekonomický list Financial Times.

Vstup Avastu na burzu také ukázal, že silnější ze zakládajících akcionářů Pavel Baudiš se řadí mezi nejmajetnější Čechy. Baudišův podíl činil před vstupem na burzu necelých 36 procent, v současnosti podnikatel vlastní 27 procent. Oceněním firmy a jejích akcií tedy vyšlo najevo, že jeho jmění dosahuje téměř 800 milionů liber, v dolarech částka přesahuje miliardu. Baudiš se tím připojil k dosavadní šestici českých dolarových miliardářů.

Avast celosvětově zaměstnává asi 1600 lidí, z toho zhruba 1000 v České republice, konkrétně v Praze a v Brně. Pobočky má v 15 zemích včetně Spojených států, Japonska či Ruska. Mezi nejvýznamnější trhy Avastu patří USA, Brazílie a Francie, z rychle rostoucích trhů pak Indie. Bezpečnostní produkty Avastu loni v prosinci využívalo asi 435 milionů zákazníků, z toho 290 milionů na osobních počítačích, zbytek na mobilních zařízeních. Téměř polovina uživatelů je v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, třetina v Americe.

Firmu založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, který je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení, právě dnes je mu 58 let. Baudiš vystudoval obor Informačních technologií na pražské Vysoké škole chemicko-technologické. Podnikat začal s Eduardem Kučerou v roce 1989, kdy založili družstvo Alwil. Na začátku 90. let firmu transformovali a přejmenovali ji na Avast Software

V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec.

, , pk

15. května 2018