„Ukrajinu ochránil boj o města.“ Šéfka Amnesty International v Kyjevě po skandálu odstoupila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéfka ukrajinské pobočky Amnesty International (AI) po kritice, kterou organizace schytala za tvrzení, že ukrajinská armáda ohrožuje civilisty, opustila svou funkci. Oksana Pokalčuková svůj odchod oznámila na facebooku. Tisková zpráva se nesetkala s pochopením Ukrajiny, veřejnosti ani vedení organizace. Podle odborníků na válečnou strategii je ukrajinská obrana měst naopak velmi úspěšná a nepřítele přivádí až na hranici sil.
Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty tím, že při obraně před ruskou invazí zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech, informovala ve čtvrtek lidskoprávní organizace Amnesty International. Podle ní ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, protože dělají z civilních cílů vojenské. Organizace uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v Charkově, Donbasu a Mykolajivu. Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmísťovaly jednotky do civilních budov.
Ukrajina v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským výrok AI považovala za ruskou propagandu a s jejím vyznění razantně nesouhlasila. Podle Zelenského se organizace „pokouší přenést odpovědnost z agresora na oběť“. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba označil zprávu za nespravedlivou vůči Ukrajině a prezidentský poradce Mychajlo Podoljak AI obvinil, že se zapojuje do ruské dezinformační a propagandistické kampaně.
Tiskovou zprávu v rozsáhlém komentáři na twitteru kritizoval i historik a profesor strategických studií na skotské University of St. Andrews Phillips O’Brien. Podle něj je tato zpráva prudkým útokem na to, jak Ukrajina zatím bojovala. „Neuvádí, že Rusko páchá nejstrašnější zločiny, ale že Ukrajina by si mohla vést lépe,“ komentoval O’Brien s tím, že o Rusku je na konci celé zprávy pouze „ubohá“ zmínka.
„Ukrajina s velkým úspěchem zopakovala městskou strategii v Donbasu a donutila Rusy bojovat zuby nehty o Severodoněck, přičemž náklady na dobytí tohoto města byly tak vysoké, že Rusové poté sotva postoupili. Ukrajinská svoboda tak byla ochráněna bojem o města a ukrajinské životy byly zachráněny omezením ruského genocidního postupu,“ napsal O’Brien. „A pak přijde Amnesty a řekne: špatná Ukrajina, měla bys bojovat způsobem, který pomůže pachatelům genocidy a povede k tomu, že zemře více tvých lidí,“ dodal.
And then Amnesty comes and says, bad Ukraine, you should fight in a way that will help the committers of genocide and lead to more of your people dying.
— Phillips P. OBrien (@PhillipsPOBrien) August 4, 2022
Šéfka ukrajinské pobočky Amnesty International, která má vyšetřování a následnou tiskovou zprávu na svědomí, se rozhodla ze své funkce odstoupit. Pokalčuková se v příspěvku na facebooku, ve kterém svůj odchod z organizace oznamovala, rozepsala nejen o práci Amnesty Interantional od začátku války, ale také o tom, co organizace musela řešit v posledních dvou dnech, tedy od doby, kdy vydala tiskovou zprávu o ohrožování civilistů ukrajinskou armádou.
Pokalčuková uvedla, že si je vědoma toho, že měla organizace prošetřit minimálně dvě strany. O vyjádření prý požádali ukrajinské ministerstvo obrany. Do dne, kdy měla tisková zpráva být vydána, jim ale ministerstvo nestihlo odpovědět. „Výsledkem bylo, že organizace, aniž by si to přála, vytvořila materiál, který zněl jako podpora ruských narativů. Ve snaze chránit civilisty se tento výzkum místo toho stal nástrojem ruské propagandy,“ napsala Pokalčuková v příspěvku.
V posledních dnech se podle svých slov s kolegy snažili vyznění tiskové zprávy objasnit. Mluvili se zástupci Amnesty International z desítek zemí světa, aby postavení Ukrajiny ve válce objasnili. Opakovaně podle svých slov hovořili i s vedením celé organizace, která v této situaci podle Pokalčukové nepodnikla patřičné kroky k ochraně zájmů lidí, kteří pro organizaci pracují.
„Od začátku plnohodnotné agrese nepřestáváme zdůrazňovat porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, kterého se dopustilo Rusko, země agresora. Tato porušení důkladně dokumentujeme a jsou v centru četných soudních jednání a pomohou postavit odpovědné osoby před spravedlnost. Jsem například přesvědčena, že naše vyšetřování útoku na divadlo v Mariupolu se stane podstatným důkazem a pomůže potrestat pachatele tohoto hrozného, nelidského zločinu,“ shrnula Pokalčuková práci, kterou její tým za posledního půl roku v rámci válečného konfliktu udělal. „Za téměř 6 měsíců jsme zveřejnili řadu důkladných a kvalitativních studií,“ dodala.
Vydání kritické tiskové zprávy směrem k ukrajinské armádě se snažila obhájit tak, že lidskoprávní organizace musí zastávat princip nezávislosti a nestrannosti. „Nejde o to, aby mezinárodní nebo místní organizace pro lidská práva nezaznamenávaly akce ukrajinských ozbrojených sil,“ napsala Pokalčuková. Tak důležitá zpráva, jakou publikovala AI v tomto týdnu ale podle ní nemůže obsahovat údaje o druhé straně války ani když se jedná o toho, kdo tu válku rozpoutal.
Ředitelka UA pobočky Amnesty international O. Pokalčuková rezignovala kvůli zprávě AI o ruské válce.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) August 6, 2022
Ředitelka české pobočky L. Stokačová zprávu schvaluje. Vinit UA z nedodržování pravidel války a oběť postavit na úroveň zločince? Naprostá diskreditace AI.
Ukrajinskou pobočku Amnesty International podle svých slov opouští kvůli neshodám s vedením, které ji v celé záležitosti s tiskovou zprávou nepodrželo. V organizace strávila Pokalčuková sedm let.