Zdanění církevních náhrad

Ne zdanění, ale konfiskace. Církve kritizují snahu o zdanění náhrad

Zdanění církevních náhrad
Ne zdanění, ale konfiskace. Církve kritizují snahu o zdanění náhrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vítězství populismu nad zdravým rozumem a právním státem. Tak komentuje schválený komunistický návrh na zdanění církevních náhrad generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl. K němu se přidávají i ostatní církevní představitelé, kteří za vládním rozhodnutím vidí první náznaky sílícího vlivu komunistů. „Třicet let po listopadu je to varující. Pokrčit rameny a mávnout rukou není řešením,“ uvedl biskup Václav Malý. Zdanění se dotkne i Federace židovských obcí (FŽO).

Schválený návrh zdanění církevních náhrad se setkal s velkou kritikou pravicové opozice, ale také od církevních představitelů. Ihned po odhlasování uvedl generální sekretář ČBK, že mezi poslanci zvítězil populismus. „Nejedná se totiž o žádný nový příjem, který by podléhal daňovému přiznání, ale o splátku náhrady, která se z podstaty věci nedaní. Není tedy vůbec jasné, z čeho a jak by se daň měla platit. Muselo by jít o nějaké speciální zdanění, které by se však věcně blížilo spíše konfiskaci, protože by se jednalo o zabavení části financí, které církvím a náboženským společnostem již náleží v rámci majetkového vyrovnání podle zákona a ve smyslu uzavřených smluvních závazků,“ uvedl Stanislav Přibyl.

„Mnohem větší strach než o peníze mám ovšem o právní klima u nás, kdy se relativizují jistoty právního státu a na Ústavní soud se spoléhá ne jako na pojistku demokracie, ale jako na běžný prostředek řešení důsledků nezodpovědných politických rozhodnutí,“ řekl Stanislav Přibyl.

Biskup Václav Malý po hlasování připomněl, že se po třech desítkách let zvyšuje vliv komunistů. „Komunisté zvedají hlavu a drží vládu v šachu. Zpupně si určují, co chtějí prosadit. Vláda lavíruje mezi reálnými možnostmi s ohledem na budoucnost a sociálním podbízením. Třicet let po listopadu je to varující. Pokrčit rameny a mávnout rukou není řešením,“ uvedl Václav Malý.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že se zákon nebude týkat jen křesťanských představitelů, ale také i židů. „Nabývám dojmu, že hlavním motivem je projev antisemitismu. Zákonem utrpí i Federace židovských náboženských organizací a o to mnohým vládním poslancům jde především,“ uvedl Kalousek na svém Twitteru.

Slova o antisemitismu odmítá tajemník Federace židovských obcí. „Já si osobně nemyslím, že se jedná o projev antisemitismu, respektive antisemitismu prvoplánového. Jde spíše o to, že si mnozí poslanci neuvědomili, že se Federace židovských obcí tato úprava rovněž dotkne. A v momentě, kdy jsme na to upozornili, dali přednost jiným prioritám. Dalo by se spíše říci, že nás takto hodili přes palubu,“ uvedl pro Echo24 tajemník FŽO Tomáš Kraus.

Podle Krause se konkrétně FŽO dotýká období začínající Mnichovem, nikoli únorem 1948. „Pokud bychom měli být konkrétní, podle zákona se nás týká pouze právě ono finanční vyrovnání, nikoliv fyzické vydávání majetku, a to v poměrně nízké výši devíti milionů korun ročně. Pokud bude tato částka zdaněna, představuje to pro nás zásadní ohrožení mnoha našich projektů,“ řekl dále Kraus.

Předražení náhrad o 54 miliard?

Zastánci zdanění poukazovali na údajné nadhodnocení církevních náhrad, které byly schváleny za vlády Petra Nečase. Kritici zdanění poukazují zejména na to, že restituce byly součástí vyrovnání státu s komunistickou minulostí a že zdanění náhrad je protiústavní. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský připomněl hnutí ANO výrok, že jsou náhrady předraženy o 54 miliard. Na tuto částku se odvolávala zejména Alena Schillerová. Ta poté přiznala, že žádnou analýzu k církevním náhradám nepřipravila.

„Když pořád chtějí přepočítávat tzv. církevní restituce, tak za zničené osudy, vraždy a věznění, internace a šikany stovek a tisíců kněží, řeholnic, věřících laiků a jejich dětí, co nemohly studovat, by se komunisté nedoplatili,“ uvedl historik a kněz Tomáš Petříček.