Novela zákona o státní službě

„Snaží se zbavit nepohodlných osob.“ Babiš staví na hlavu zákon o státní službě

Novela zákona o státní službě
„Snaží se zbavit nepohodlných osob.“ Babiš staví na hlavu zákon o státní službě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda v demisi chce změnit zákon o státní službě. Plánuje uvolnit pravidla pro přijímání a odvolávání náměstků ministrů, kteří nyní spadají pod státní službu. V praxi by ministrům změny umožnily snáze odvolat odborné náměstky, v úvahu připadá i zrušit politické náměstky. Opozice kabinet kritizuje, že takto důležitý zákon by vůbec měnit neměla, když vládne bez důvěry a v demisi. Kabinet novelu projedná ve středu.

V odůvodnění novely se píše, že cílem předloženého návrhu je mimo jiné vytvořit předpoklady pro další profesionalizaci státní služby. „Ve středu budeme projednávat nový zákon o státní službě a jednou z možností by bylo úplně zrušit politické náměstky a odborné náměstky vyjmout ze státní služby. Je to varianta, o které chceme diskutovat ve sněmovně,“ uvedl Babiš v úterý pro deník Právo.

Novela dále navrhuje jmenovat odborné náměstky, nyní jmenované na základě výběrového řízení na neomezenou dobu, jen na pět let. Náměstci by přitom měli být služebním zákonem chránění. Právě proto, aby je nebylo možné s příchodem nové vládní garnitury odvolat, služební zákon vznikl.

Návrh zákona také předpokládal přesunout náměstka pro státní službu přímo pod premiéra v demisi Babiše. Doposud spadal tento „superúředník“ pod vnitro. Babiš ale minulý týden uvedl, že už nechce, aby se vedení státní služby přesunulo z ministerstva vnitra na úřad vlády. Návrh publikovaný v legislativní knihovně ale potom úřad vlády neaktualizoval. 

Návrh novely předkládá ministerstvo vnitra. Šéf resortu Lubomír Metnar (za ANO) jej chce co nejdříve předložit sněmovně, proto zkrátil meziresortní připomínkové řízení. Zákon připomínkovaly například odbory. Podle těch je chystaná úprava „nebezpečný záměr.“

Podle opozice jde o nástroj pro zbavování se nepohodlných osob a dosazení vlastních lidí. „Změna zákona o státní službě je jednou z věcí, které by se vláda v demisi měla zdržet. Byť jsme před problémy, které zákon o státní službě způsobuje, varovali již při jeho schvalování, nyní to spíše působí dojmem, že se Andrej Babiš snaží zbavit nepohodlných osob a dosadit zástupce stran, které vyjadřují vůli podpořit jeho menšinovou vládu,“ uvedl pro Echo24 šéf ODS Petr Fiala.

Podobně jako Fiala hovoří šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Vláda bez důvěry a v demisi by vůbec neměla navrhovat jakoukoliv změnu tak zásadního zákona, jako je služební zákon. Věcně jsem proti koncentraci moci do rukou premiéra. Co se týče politických náměstků, tak to je na každém ministrovi, zda možnost, kterou zákon dává, využije,“ řekl Chvojka serveru.

Změny jdou navíc proti smyslu zákona o státní službě, uvedl pro Echo24 předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Tento návrh nepodporujeme,“ dodal Bělobrádek. Podle první místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové zákon o státní službě vládě bez důvěry překáží. „Protože jí neumožňuje dokonat sérii personálních změn tak, jak by si představovala. Jde jí o věší politizaci státní správy a posílení moci premiéra. Proto se pokusí alespoň o novelu zákona, kterou by však rozhodne neměla navrhovat vláda, která je v demisi, a tedy by měla být pouze udržovací,“ řekla Pekarová Adamová.

Odbory: Chystaná úprava zákona je „nebezpečný záměr“

Za uspěchanou považují novelu zákona o státní službě odbory, novelu odmítají. Může dle nich dokonce ohrozit hlavní cíle zákona, tedy odpolitizování státní správy a její profesionalizaci. „Jedná se o uspěchaný, nekoncepční návrh, jehož účelem není řešit praktické obtíže zákona, ale pouze usnadnit vliv nad obsazováním řady míst ve státní službě, včetně těch klíčových,“ uvedly odborová centrála ČMKOS a odborový svaz státních orgánů a organizací  v tiskové zprávě.

Odbory kritizují především výběrová řízení i na vysoké posty, v praxi by to dle nich znamenalo možnost obsadit funkce předem vybranými osobami. „Zákon v nové podobě by naopak otevřel výběrová řízení i na vysoké posty nejširšímu okruhu uchazečů zvenčí i s minimální odbornou i manažerskou praxí. Výběrová řízení se tak mohou stát jen zastávkou na cestě za obsazením funkcí předem vybranými osobami na úkor zkušených státních zaměstnanců. Zákon by nestanovil už ani formální prostředky, jak tomuto postupu zabránit,“ uvedly odbory.

Vláda v demisi, která nedostala důvěru sněmovny v polovině ledna, je už nyní za některé personální změny kritizována. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch například vzbudil rozruch tím, že odvolal ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD). Exministr zdravotnictví Němeček měl v minulosti velmi vyostřené vztahy s premiérem v demisi Babišem.

Ve Vojtěchově resortu se ale událo více změn. Vojtěch odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a rezignovalo několik šéfů zdravotních institucí. Nejnověji ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová.úřed