Peking vyhlásil program na zabránění feminizace čínských mužů a mladíků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco Západ ovládají různé feministické, genderové a podobné levicové ideologie, Čína, která čím dál více asertivněji usiluje o světovou dominanci, postupuje zcela opačně. Tamní ministerstvo školství oznámilo, že chce kvůli zabránění feminizaci čínských teenagerů a mužů změnit osnovy pro výuku tělesné výchovy a posílit nábor jejích učitelů. Důvodem je nepřijatelná „zženštělost“ mladých Číňanů, informuje BBC.
Čínská vláda je již nějakou dobu znepokojena tím, že nejoblíbenějšími mužskými vzory nejsou silní muži atletické postavy, jako například armádní hrdinové, tak se rozhodla zakročit a podpořit maskulinitu čínských mladíků. „Slabými, plachými a sebepoškozujícími“ nazval čínské mladíky delegát nejvyššího čínského poradního orgánu S' Ce-fu už loni. Podle něj za feminizací mladých Číňanů, která by výrazně mohla ohrozit budoucnost a rozvoj čínského národa, stojí výchova chlapců matkami a babičkami a vzrůstající počet mužských celebrit, ve kterých chlapci našli své vzory místo toho, aby vzhlíželi k nebojácným vojákům, hasičům a policistům. Navrhl tedy, že by školy měly hrát větší roli při zajišťování vyváženého vzdělávání mladých Číňanů.
Celý program bude nejprve zaveden na několika desítkách vybraných universit a škol a po vyhodnocení bude později implantován do školního systému po celé zemi.
Asijské vysílání BBC ale tvrdí, že převážná většina čínských reakcí na oznámení ministerstva školství byla negativní. Stovky tisíc Číňanů vyjadřovaly na sociálních sítích svůj nesouhlas a vládní sdělení považovaly za sexistické. „Chlapci jsou také lidé... Jsou emocionální, bojácní nebo něžní, to jsou lidské vlastnosti,“ napsal jeden z uživatelů. Další z uživatelů zase uvedl: „V této zemi je o 70 milionů více mužů než žen. Žádná země na světě nemá tak deformovaný podíl pohlaví. Není tohle dost mužské?“
Některé komentáře na sociálních sítích poukazovaly také na to, že za feminizací čínských mladíků stojí mladé čínské celebrity, které jsou vnímány jako čisté, vždy dobře upravené a s jemnými rysy, v Číně také nazývané jako „little fresh meat“. Takovými celebritami jsou převážně hvězdy hudebního žánru K-pop.
Návrh čínského ministerstva školství doporučuje školám nábor sportovců v důchodu a lidí ze sportovního prostředí, aby ve školách rozvíjeli výuku konkrétních sportů jako např. fotbalu. Prezident Si Ťin-pching totiž dříve vyslovil přání, aby do roku 2050 byla Čína světovou fotbalovou velmocí.