Dvě miliardy dolarů jako odškodné za rakovinu kvůli Roundupu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kalifornská porota v pondělí přiznala více než dvě miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) dvojici, která žalovala společnost Bayer za způsobení rakoviny přípravkem Roundup, který obsahuje údajně rakovinotvorný herbicid glyfosfát. Podle agentury Reuters jde o třetí a dosud nejtvrdší verdikt proti firmě Bayer kvůli kontroverznímu přípravku.
Porota soudu v kalifornském Oaklandu dospěla k závěru, že společnost Bayer je odpovědná za způsobení non-Hodgkinových lymfomů, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, Alvovi a Albertě Pilliodovým .
Společnost Bayer popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. Bayer koupil společnost Monsanto, dlouholetého výrobce Roundupu, za 63 miliard dolarů (1,42 bilionu Kč) v loňském roce.
Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. Dnes už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho dalších verzí. Bayer už dříve přiznal, že kvůli tomuto herbicidu čelí tisícovkám žalob.
Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
Federální soud v Kalifornii už v březnu rozhodl, že herbicid Roundup rakovinu způsobuje.