Ukrajinská mafie před soudem v Brně. Vydírali krajany a vybírali výpalné
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Členové takzvané „Luhaňské brigády“ skončili u soudu. Podle policie gang dlouhá léta systematicky vydíral ukrajinské podnikatele z Brna a jižní Moravy. Poškození jim měli jednorázově i pravidelně platit za předstíranou ochranu před jinými zločineckými organizacemi.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi v souvislosti s případem v říjnu loňského roku čtyři muže a tři ženy. Ti se podle kriminalistů dopustili trestné činnosti spočívající v účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání, praní špinavých peněz a v souvislosti se zadržením dvou střelných zbraní také z nedovoleného ozbrojování. Při domovních prohlídkách policie zabavila také několik milionů v hotovosti.
Brněnská státní zástupkyně teď podala obžalobu na sedm z nich. „Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny. Poškození měli obviněným osobám jednorázově či pravidelně platit částky za tzv. ochranu. Forma nátlaku na poškozené měla být různého charakteru a intenzity, kdy cílem mělo být zastrašit poškozené a vzbudit v nich důvodné obavy o život, zdraví a majetek,“ uvedl k tomu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Organizovaný zločin měli členové gangu podle NCOZ páchat už od roku 2007. Policisté ale shromáždili důkazy, které členy skupinu usvědčují z obohacení o „pouhých“ 2,5 milionu korun z vyděračské činnosti od patnácti podnikatelů. Dvě ženy jsou obviněny z toho, že pro skupinu vyprali přes svá bankovní konta minimálně 865 tisíc korun. Vše ale nasvědčuje tomu, že poškozených bylo víc, stejně jako vylákaných peněz, kvůli nedostatku podnikatelů, kteří by byli ochotni svědčit, je to ale obtížné prokázat.
Obviněným hrozí přes 10 let vězení
„V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům dle příslušné právní kvalifikace tresty odnětí svobody s horní hranicí převyšující 10 let,“ uvedl Ibehej.
NCOZ ve své čerstvé výroční zprávě za rok 2021 konstatuje, že v rámci ruskojazyčného kriminálního prostředí se zločinci začínají již delší dobu soustředit spíš dovnitř cizineckých komunit než naopak, čemuž odpovídá i tento případ.