Chceme vyhrát volby do Evropského parlamentu, říkají Piráti před celostátním fórem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Piráti se netají ambicemi zvítězit ve volbách do Evropského parlamentu. Přáli by si dosáhnout alespoň na pět křesel, což je víc, než získalo v posledních eurovolbách kterékoliv české uskupení. „Budou to volby o budoucnosti Evropy,“ říká předseda strany Ivan Bartoš. Aby však mohli Piráti ve volbách uspět, potřebují sestavit kvalitní kandidátku. O její podobě budou členové strany jednat na víkendovém celostátní fóru. O pozicí lídra kandidátky se uchází šest lidí, z nichž nejvíce nominací má poslanec Mikuláš Peksa.
Zejména o obsazení předních příček kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, ale také o změnách stanov bude jednat celostátní fórum Pirátů, které se o víkendu schází v Táboře. Celostátní fórum sice jedná celoročně na internetu, podle pirátských stanov se ale musí nejméně jednou za rok sejít i fyzicky. zatím poslední takové jednání se uskutečnilo loni v lednu v Brně, kde Piráti na další dva roky znovu zvolili svým předsedou Ivana Bartoše.
Ten by si přál zásadní úspěch Pirátů v nadcházejících volbách. „Evropské volby nemají velkou účast. V předchozích volbách do Evropského parlamentu vyhrálo ANO se 16 procenty. My chceme alespoň 20 procent. Chceme ty volby vyhrát,“ uvedl předseda strany pro Echo24. „Doufáme, že za nás by se tam mohlo dostat tak pět Pirátů a více, ale to budeme muset ještě hodně máknout. Ale kdyby lidé, co dnes deklarují, že volí Piráty, přišli k volbám do Evropské unie, tak jsme vítězové voleb,“ dodal.
O pozici lídra pirátské kandidátky pro květnové evropské volby se uchází šest lidí. Nejvíc nominací od krajských organizací, pět, získal podle internetových stránek Pirátů poslanec Mikuláš Peksa. Po dvou krajských nominacích mají člen předsednictva mezinárodní organizace pirátských stran Pirate Parties International Ladislav Koubek a softwarový specialista a dvojka evropské kandidátky Pirátů z roku 2014 Libor Kolaja. Po jedné nominaci získali vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková, vysokoškolský učitel Hynek Melichar a chemik Ondřej Kolek.
Celostátní fórum rozhodne také o obsazení druhé až páté pozice na kandidátce pro eurovolby. Zájem o ni projevilo 30 kandidátů, jsou mezi nimi i všichni uchazeči o pozici lídra. O obsazení zbývajících míst na kandidátce rozhodnou Piráti později při hlasování na internetu. Termín pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.
Převládat budou domácí témata
Zůstává otázkou, co se stane hlavním tématem letošních voleb. Piráti predikují, že zřejmě znovu budou převládat spíše domácí témata. „Politologové se snaží vydefinovat, o čem ty volby budou, čímž trochu zkreslují ten samotný obsah voleb. Samozřejmě se zohlední i pohled na budoucnost Evropy, ale dominovat budou zase domácí témata,“ uvedl Bartoš pro Echo24.
Přesto Bartoš doufá, že se Pirátům podaří oslovit své voliče: „Hlavní elektorát Pirátů se nachází mezi 30 a 45 lety věku. Průzkumy ukazují, že máme i silné zastoupení v té skupině pod 30 let, ale to není ta nejsilnější voličská skupina. Věřím tomu, že fanoušci a voliči Pirátů, kterých může být až k miliónu, tak jsou aktivní lidé, kteří zkrátka chápou Evropský projekt a roli České republiky v EU. Budou to trochu volby o budoucnosti Evropy. Česká republika by v Evropě měla být sebevědomá a hájit své zájmy, které ale nejsou v rozporu s konceptem svobodného pohybu osob, společné politiky EU věci ochrany práv občanů.“
Čeští Piráti se před pěti lety do europarlamentu těsně nedostali, když získali 4,78 procenta hlasů. Lobují proto dlouhodobě za to, aby se hranice snížila. „Část argumentů proti snižování hranice byla, aby se tam nedostaly podnikatelské projekty, nebo neuspěli populisté. Když se podíváme na český parlament, tak vidíme, že ta hranice jako obrana v tomto směru zjevně nefunguje,“ upozornil Bartoš.
Pokud pirátská strana ve volbách uspěje, bude muset také vyřešit, s kým bude v Evropě spolupracovat. „Podle mě dojde k zásadnímu přemapování parlamentu. Nastupuje tam Macron atd. My teď máme v tuto chvíli jedinou evropskou poslankyni a ta je ve frakci Greens–EFA. Jedna z největších frakcí je ALDE, což jsou evropští liberálové, jenomže tam je ANO. Vzhledem k té politice, kterou tady ANO prezentuje, by hnutí nebylo ideálním partnerem pro Piráty. Dnes je i v ostatních státech řada liberálních stran, které mají šanci se tam dostat. Takže uvidíme,“ vysvětlil pro Echo24 předseda strany.
Piráti projednají i změny stanov
Piráty čeká také debata o třech návrzích na změnu stanov. První z nich by zavedla institut pozastaveného členství ve straně. Druhá by měla usnadnit krajským organizacím odvolávání osob, které nominovaly do celostátních orgánů strany. Třetí návrh by měl usnadnit budoucí úpravy stanov, podle něj by se o nich mohlo rozhodovat nejen na fyzickém zasedání celostátního fóra, které se koná jednou za rok, ale i v jeho internetovém hlasování, které je možné vyvolat kdykoli.
Debata o změnách stanov se povede na celostátním fóru v sobotu v podvečer. Hlasování o nich se uskuteční přes noc, výsledky se očekávají v neděli ráno.
Na celostátním fóru také v sobotu vystoupí Bartoš s výroční zprávou, ve které chce mimo jiné shrnout zhruba roční působení Pirátů ve Sněmovně. Piráti také představí strategii kampaně a strategii pro povolební postup. V neděli jsou na programu celostátního fóra především tematické pracovní skupiny.