Do Evropy se vrací syfilis. Lékaři registrují tisíce případů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Měl být věcí minulosti, nyní se však vrací. V posledních letech se kdysi obávaný syfilis opět stal rozšiřující se nemocí. Jen u našich západních sousedů se počet nakažených za posledních deset let zvýšil ze 4300 případů na téměř 7500. O šíření nebezpečné nemoci informoval server Deutsche Welle. V 80. letech zachvátila svět panika z nemoci HIV. Zaklínadlem tehdejší doby byl bezpečný sex, dnešní situace je v mnohém jiná.
Pro mladou generaci jsou 80. léta dávnou minulostí, často chybí dostatek informací o bezpečném sexu. Jednou ze zrádností syfilisu je jeho upozadění oproti například HIV, a přesvědčení, že je nemoc vždy léčitelná. Pro úspěšný boj s nemocí je přitom důležitá včasná léčba.
Ta spočívá v aplikaci penicilínu. Ale jako u dalších bakteriálních nemocí se i syfilis může stát vůči léku rezistentní.
Příznaky syfilidity jsou různé, často se však na místě vstupu bakterie do těla vytvoří vřídek, který může být až centimetr široký. Ten se do několika týdnů vyhojí a první stádium nemoci skončí, což je bohužel pro řadu lidí znamení, že nepříjemnost zmizela a dále se jí nezabývají. V dalších stádiích nemoci se na rukou a chodidlech vytvoří vyrážka, což je znamená, že se bakterie rozšířily krevním oběhem po těle.
Ve třetím stádiu nemoci jsou zasaženy vnitřní orgány a pohybová soustava. Smrtící je, když se v aortě díky bakteriím vytvoří tělísko, které může vést až k aneurysmatu aorty a vykrvácení. Další stádium nemoci může vést k zánětu srdce, paralýze a nevratným změnám v mozku.
Syfilis se patrně dostal do Evropy na konci 15. století z Ameriky a rychle se rozšířil po celém kontinentu. Lidé tehdy poměrně rychle zjistili, jak je nemoc přenosná. K šíření nemoci také přispěly časté válečné konflikty, které jih a západ Evropy v 16. století sužovaly. Vojáci a žoldnéři byli v té době doprovázeny prostitutkami, což šíření nemoci jenom urychlilo.