Finanční správa „zaklekla“ na spolek. Členové prý nejsou aktivní a spolek jen předstírají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Královéhradecký spolek HK free se znovu soudí s Finanční správou. Ta mu napařila daň z příjmu právnických osob i DPH. Spolek je totiž dle berňáku podnikatelský subjekt a spolkovou činnost pouze navozoval. „Nedovedu si představit, jak navozovat dojem spolku,“ brání se jednatel spolku Záviš Jirásek. Spor spolku s berňákem se dostal až před soud.
První soud už spolek vyhrál. Soud uznal, že Finanční správa dostatečně nevypořádala argumentaci spolku v odvolání kvůli registraci k DPH. „Jsou podané další dvě žaloby. Jedna na doměřenou daň z příjmů právnických osob za rok 2011 a druhá na platební výměry z DPH za roky 2013 až 2016. K projednání se dostanou zřejmě koncem tohoto roku,“ uvedl pro Echo24 jednatel HK free Záviš Jirásek.
Jádrem sporu je internetové připojení, které spolu s dalším HK free nabízí svým členům. Finanční správa se kvůli tomu rozhodla spolku dodanit členské příspěvky ve výši 290 korun měsíčně. Podle berňáku totiž není HK free spolek, ale podnikatelský subjekt. Argumentuje tím, že se HK free pouze prezentuje jako spolek, na spolkové činnosti se většina členů nepodílí a dopustil se „zastřeného jednání“.
„HK free se prezentuje jako spolek, jehož služby poskytované vlastním členům jako protihodnota členského příspěvku by měly být podle zákona osvobozeny od DPH. Ve skutečnosti je však hodnota členského příspěvku srovnatelná s cenami za internetové připojení, které poskytují komerční subjekty, jejichž plnění je navíc zatíženo DPH,“ uvedl pro Echo24 za Finanční správu Lukáš Heřtus.
Jednatel spolku Záviš Jirásek to odmítá. „Nedovedu si představit, jak navozovat dojem spolku. Jsme spolek, fungujeme spolkově. Pořádáme pravidelné Valné hromady, na kterých se volí pětičlenný Výkonný výbor,“ řekl Záviš deníku Echo24. „Všichni členové vedení i správci mají svá zaměstnání a spolku se věnují ve volném čase. Služby, které poskytujeme, nelze ani reklamovat ani vymáhat. Spolek zdarma k internetu připojuje školky či neziskovky. Tím se lišíme od komerčních poskytovatelů. Navíc spolek nemá vlastníky, nikdo z vedení spolku není ve spolku zaměstnán ani za svoji práci ve Výkonném výboru odměňován. Výjimkou je dohoda o provedení práce pro možnost proplacení nákladů členů výboru ve výši 10 tisíc korun za rok,“ dodal Záviš.
Berňák zdůvodňuje údajnou podnikatelskou činnost spolku tím, že vlastní spolkové činnosti se většina členů spolku nepodílí a pasivně využívá přístup k internetu. „V případě nehrazení členského příspěvku není členům spolku de facto umožněn přístup k internetu. Vztah mezi HK free a naprostou většinou členů spolku tak vykazuje spíše znaky ekonomické činnosti poskytovatele internetového připojení, než znaky vztahu mezi spolkem a členem spolku, který se na vlastní spolkové činnosti aktivně podílí,“ argumentuje Finanční správa.
Že se většina členů nepodílí na chodu spolku, dle Záviše nepopírá jeho smysl. „Je to svým způsobem pravda, ale nijak z toho neplyne spolkovost či nespolkovost spolku. Někdo se na chodu spolku podílí pracovně, někdo finančně, stejně jako u Sokola většina členů ‚jen‘ platí příspěvky a chodí si ‚jen‘ zacvičit, stejně jako u u psího cvičáku většina platí příspěvky a jen chodí se psem. Jen ale jeden z padesáti sokolů chodí na brigády, jeden z dvacet lidí na cvičáku chodí sekat trávu a dělat figuranta. Většinou většina členů je pasivních a napomáhá spolku příspěvky. Naopak ti aktivní mnohdy příspěvky neplatí, ale věnují spolku svůj čas,“ uvedl Záviš.
Spor mezi HK free a Finanční správou tak pokračuje a další soudní řízení jsou naplánována koncem roku. Spolku s více než pěti tisíci členy hrozí kvůli exekuci daně z přidané hodnoty zánik.