Problém s počty

„Volební zázrak“ se neodehrál jen v Bohnicích. Na vině mohou být slepené lístky

Problém s počty
„Volební zázrak“ se neodehrál jen v Bohnicích. Na vině mohou být slepené lístky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Více než sto procent odevzdaných hlasů v prezidentských volbách nezaregistrovali jen v pražských Bohnicích. Vyšší počet platných hlasů než počet odevzdaných obálek identifikuje Český statistický úřad (ČSÚ) ve dvou dalších okrscích – v Litomyšli a Českých Budějovicích. Pro Echo24 to uvedla mluvčí úřadu Petra Báčová. Podle ní je jednou z možných příčin nesrovnalosti slepení 2 hlasovacích lístků a jejich nevědomé vložení do obálky.

„Na nesoulad v údajích jsme příslušné okrskové volební komise samozřejmě upozornili,“ napsala Báčová. „Pokud komise využívá počítač, upozorní ji program ČSÚ hned ve volební místnosti. Na totéž jsou komise upozorněny i na přebíracím místě Českého statistického úřadu, kde předávají výsledky a kde musejí znovu podepsat správnost odevzdaných dat,“ dodala.

Možným vysvětlením jevu, kdy okrsky zaregistrovaly počet odevzdaných hlasů přesahující stoprocentní hranici, je podle mluvčí tendence hlasovacích lístků se lepit. Může tak dojít k nezamýšlenému vložení dvou lístků do obálky. Jestliže se tato chyba při sčítání neodhalí, neexistuje už šance, jak ji zpětně dopátrat. „Pokud ani volební komise při vyjímaní lístků z obálek toto nezjistí hned, v následném počítání již není možné odhalit, který hlasovací lístek byl navíc. Komise již nemá možnost napravit nesoulad mezi údaji,“ stojí v odpovědi mluvčí na dotaz Echo24.

Báčová upozorňuje, že se v celkovém součtu jedná jen o 9 nadbytečných lístků, které už nemohou nijak ovlivnit výsledek voleb. Podle ní lze na základě ustanovení § 66 zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta podat návrh na neplatnost voleb. Navrhovatel by tak měl udělat, „má-li za to, že byla porušena ustanovení zákona způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek volby prezidenta“. Návrh je třeba podat nejpozději sedm dnů po vyhlášení celkového výsledku volby prezidenta Státní volební komisí.

Okrsek Praha Bohnice s číslem 8089 ukázal 100,91 procenta odevzdaných hlasů. Počet odevzdaných hlasů tam o pět převyšoval počet vydaných obálek. Voličů v seznamu bylo celkem 858, komise vydala 552 obálek, platných hlasů ale uvádí 557. 

Dalším okrskem s nesrovnalostmi je osmý v obci Litomyšl v Pardubickém kraji, kde komise sečetla 100,4 procenta hlasů. Voliči tam obdrželi 751 obálek, komisaři však sečetli 753 hlasů. Podobná situace panuje v desátém okrsku v Českých Budějovicích, kde výsledek dosáhl 100,27 procenta hlasů, což odpovídá 364 vydaným obálkám a 365 platným hlasům.

red, jhr

14. ledna 2018