Protesty proti postupu úřadů

Tisíce lidí protestovaly proti soudu, jenž neuznal hromadné znásilnění

Protesty proti postupu úřadů
Tisíce lidí protestovaly proti soudu, jenž neuznal hromadné znásilnění

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Tisíce lidí vyšly v sobotu odpoledne již potřetí za sebou do ulic španělského města Pamplona, aby protestovaly proti čtvrtečnímu rozhodnutí oblastního soudu, který poslal na devět let do vězení pětici mužů. Odsoudil je za sexuální zneužití osmnáctileté dívky při předloňských slavnostech v Pamploně. Podle kritiků verdiktu šlo ale o jasné znásilnění, a trest měl být tedy mnohem vyšší. Podle policie se protestu v Pamploně zúčastnilo až 35.000 lidí, uvedla v neděli agentura AFP.

Pět mužů, pro něž se ve Španělsku vžilo označení La Manada (Smečka), napadlo dívku v červenci 2016 při oslavách svátku svatého Fermína, s nímž jsou spojeny tradiční běhy s býky. Mladíci ze Sevilly, z nichž jeden byl student policejní akademie, si čin natočili na mobilní telefon. Zadrženi byli den po činu a od té doby byli ve vazbě. Pro muže, jimž je mezi 26 a 29 lety, žádala prokuratura za znásilnění 22 let a 10 měsíců vězení.

Soud ale označil jejich čin za sexuální zneužití, při němž na rozdíl od závažnějšího znásilnění pachatel nepoužije fyzickou agresi ani vyhrožování.

Verdikt vyvolal pobouření napříč španělskou společností a protesty se uskutečnily již i v Madridu, Barceloně či Valencii. Ana Botinová, šéfka jedné z největších španělských bank Santander, na twitteru napsala, že rozhodnutí soudu je „krokem zpět, pokud jde o bezpečnost žen“. Podle španělské právničky Manuely Carmenaové, které je nyní starostkou Madridu, verdikt „neodpovídá požadavku žen na to, jak by měla vypadat spravedlnost“.

Na internetu se rovněž objevila petice žádající odvolání soudců, kteří stáli za verdiktem. Do soboty získala již 1,2 milionu podpisů. Čin pětice mužů odsoudila i španělská vláda. Její mluvčí zároveň oznámil, že kabinet přezkoumá, zda je možné změnit současnou právní úpravu „násilí a sexuální agrese“.

Mnoho účastníků sobotní demonstrace vyšlo do ulic nejen kvůli poslednímu případu, ale i na protest kvůli celému právnímu systému v zemi. Ten je podle nich vůči ženám nespravedlivý. „Spravedlnost je stále patriarchální, dává vinu nám a my nejsme chráněné,“ řekla jedna z protestujících žen místní rozhlasové stanici RTVE.

,

29. dubna 2018