Nejistota kolem sazeb. Dle analytiků je ČNB zvýší nejspíše až v květnu.

Nejistota kolem sazeb. Dle analytiků je ČNB zvýší nejspíše až v květnu.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března, učiní tak na zasedání v květnu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Pro růst sazeb hovoří podle ekonomů slabá koruna a vývoj na trhu práce, proti ovšem nejistoty ohledně vývoje v zahraničí, především brexit nebo zhoršení výhledu vývoje německé ekonomiky. Čtvrteční výsledek jednání rady je tak podle ekonomů nejistý.

"Bankovní radu ČNB čeká ve čtvrtek těžké rozhodování. Na jedné straně rovnice stojí slabá koruna a přehřátý trh práce, generující inflační tlaky. Na druhé straně je patrná slábnoucí zahraniční poptávka. Pokud ČNB sazby nezmění tento čtvrtek, předpokládám její první a poslední akci pro letošní rok v květnu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výsledek jednání může být i podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka značně vyrovnaný. "Pro vyšší sazby mluví inflace a kurz koruny. Pro opatrnost výrazné zhoršení vyhlídek pro německou ekonomiku, nedořešený brexit, zpomalení Číny a dopady aktuálních i potenciálních obchodních válek," uvedl. Každopádně zvýšení sazeb v březnu nebo květnu bude podle něj na delší dobu jediné.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler se domnívá, že rada ve čtvrtek sazby nezvýší. "Rizika z globálního vývoje přetrvávají, což nabádá k vyšší opatrnosti. Na březnovém jednání zároveň bankovní rada nebude mít k dispozici novou prognózu, tu bude mít až na příštím jednání začátkem května. Vzhledem k tomu, že tato dvě jednání od sebe dělí pouhý měsíc, který je z pohledu měnové politiky nevýznamný, bude si bankovní rada chtít raději před případnou změnou sazeb počkat na novou prognózu," uvedl.

Někteří členové bankovní rady pro růst sazeb ve čtvrtek podle ekonomů ale hlasovat budou. "Pro zvýšení sazeb bude podle mě v březnu konkrétně hlasovat stejná dvojice jako v únoru, tedy Vojtěch Benda a Aleš Michl. Zbylá pětice centrálních bankéřů včetně guvernéra Jiřího Rusnoka bude podle mě naopak opět hlasovat proti zvýšení sazeb, když u těchto členů bankovní rady převáží zmíněný opatrnostní přístup s ohledem na vnější rizika," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na posledním jednání o sazbách na počátku února nechala rada úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 1,75 procenta. Naposledy zvýšila ČNB úrokové sazby loni na počátku listopadu.

Měnového jednání bankovní rady ČNB se ve čtvrtek 28. března zúčastní všech sedm jejích členů.

,

24. března 2019