Hüner bude s ArcelorMittal Ostrava řešit prodej hutí příští týden
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) bude s vedením společnosti ArcelorMittal Ostrava řešit prodej ostravských hutí během příštího týdne. Jednání se zúčastní také odbory, sdělilo v pátek ministerstvo. Upravilo tak dopolední vyjádření, podle kterého se schůzka měla konat už tento čtvrtek.
Podle informací ČTK se čtvrteční jednání sice uskuteční, za úřad ani za firmu se ho ale nebude účastnit nejvyšší vedení. Prodejem ostravského podniku chce nadnárodní ocelářská skupina ArcelorMittal získat souhlas Evropské komise s koupí hutí Ilva v italském městě Taranto. Vyjádření Bruselu se očekává nejpozději 23. května.
Hüner už o víkendu uvedl, že případný prodej se musí uskutečnit tak, aby neměl žádný negativní dopad na zaměstnanost v Moravskoslezském kraji. „Situaci s ArcelorMittal Ostrava vnímám velmi citlivě. Jednak jako ministr průmyslu a obchodu, ale také jako člověk, který pochází z Moravskoslezského kraje. Po společnosti ArcelorMittal chci, aby co nejdříve sdělila jasnou představu o tom, co bude následovat a za jakých podmínek bude chtít ostravské hutní závody prodat. Situace je v kontextu toho, co se teď děje ve Vítkovicích a OKD zvlášť citlivá nejen pro Ostravu, ale i pro celý region,“ dodal ministr.
Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) Barbora Černá Dvořáková minulý týden serveru Seznam Zprávy řekla, že skupina ArcelorMittal předložila Evropské komisi návrh kompenzačního balíčku, který by měl rozptýlit obavy týkající se ochrany hospodářské soutěže. Obsah balíčku ale nechtěla komentovat do doby, než se komise k záležitosti vyjádří.
Generální ředitel a předseda představenstva AMO Ašók Patil dnes uvedl, že pokud by EK s prodejem souhlasila, zůstala by huť plně v provozu, jen pod novým vlastníkem. Komise případ nyní nekomentuje. Analyzuje, jaký vliv by navržené kompenzace měly na evropský trh z hlediska ochrany hospodářské soutěže. Kdyby s prodejem AMO souhlasila, zachování provozu podniku by bylo zřejmě jednou z jeho podmínek.
Společnost ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi téměř 7000 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun, o 1,017 miliardy vyšší než o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 1,807 miliardy na 28,786 miliardy korun. Podnik patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Ta se na na celosvětové produkci oceli podílí zhruba šesti procenty.