Babiš v Bruselu: Chceme si sami rozhodovat o tom, jakou energii budeme vyrábět
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš považuje za nejpodstatnější, aby měla Česká republika i nadále právo rozhodovat si o tom, z jakých zdrojů bude vyrábět energie. Doufá, že lídři zemí Evropské unie naleznou v debatě o takzvaně klimaticky neutrální unii kompromis a že ji na ve čtvrtek zahájeném summitu EU znovu nezablokují. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který předtím s šéfem české vlády mluvil, lze „Andreje Babiše přesvědčit“. Představitelé dalších států jsou k Babišovi nicméně o poznání kritičtější.
Šéfové států a vlád EU probírají zejména to, zda podpoří cíl dosáhnout na úrovni evropského bloku k roku 2050 stav tzv. uhlíkové neutrality. To znamená, že by v polovině století byly veškeré emise oxidu uhličitého (CO2) v EU kompenzovány například vysázenými stromy. V červnu Evropská rada tento cíl nepodpořila, Česko se postavilo proti společně s Polskem a Maďarskem.
„Doufám, že nebude blokace, že se domluvíme na nějakém kompromisu,“ odpověděl Babiš na otázku, zda je připraven postupovat stejně jako v létě. Česko se v tomto ohledu před summitem dostalo do sporu zejména s Rakouskem kvůli přístupu k jaderné energetice. Babiš požadoval, aby lídři EU uznali jádro jako „čistý“ zdroj a umožnili jeho podporu z unijních peněz.
Podle posledního vyjádření je pro Babiše nejdůležitější energetická bezpečnost a „to, aby my jsme si mohli rozhodnout, jakou energii budeme vyrábět“.
Českého premiéra nicméně řada evropských státníků kritizuje. Lucemburský předseda vlády Xavier Bettel zmínku o takzvaném zeleném financování blokuje. „Pokud jadernou energii chtějí podporovat jednotlivé země, je to jejich právo. Ale nikoli z fondů EU,“ řekl Bettel novinářům. Dodal, že jádro rozhodně nepovažuje za čistý a bezpečný zdroj. Do Babiše se pustil i nizozemský premiér Mark Rutte „Češi mají podivné argumenty kolem jádra, kterým nerozumím. Elektrárny si stavět mohou, na to Evropu nepotřebují, ale dělají kolem toho haló,“ prohlásil. Novinář Financial Times českého premiéra kvůli jeho postojům označil za „dnešního pana podivného“.
Today's Mr Awkward at #euco is Czechia's @AndreBabis who is willing to torpedo the EU's 2050 neutral target if nuclear energy is not explicitly mentioned as part of journey to net zero emissions. "Nuclear energy is clean energy. I don't know why people have a problem with this" pic.twitter.com/JKB9QOv1PF
— Mehreen (@MehreenKhn) December 12, 2019
Babiš už ve čtvrtek na schůzi evropských liberálů o záležitosti hovořil s francouzským prezidentem Macronem, který by podle něj měl jadernou energetiku prosazovat, protože „má 60 jaderných elektráren“. „Oni argumentují tím, že – a to je pravda – my si můžeme vlastně vybrat svobodně ten energetický mix, ale samozřejmě bude to debata,“ řekl předseda české vlády.
„Myslím, že Andreje Babiše můžeme přesvědčit. Tu diskusi jsem zahájil,“ reagoval při příchodu na summit Macron. Řekl, že jednotlivé členské státy EU by měly mít možnost přechod na klimaticky šetrnější hospodářství držet ve svých rukách. V závěrech vrcholné schůzky prý tento aspekt bude zakotven, o jaderné energetice se v nich podle Macrona nemluví.
„Znamená to, že jádro může být součástí (energetického) mixu,“ uvedl. Francouzský prezident avizoval, že se společně s dalšími lídry bude ze všech sil snažit přesvědčit váhající členské země o potřebě dosažení klimatické neutrality v polovině století.