Česká fotografie šedesátých let, pověsti pro malé i větší, barvy a radost ze života
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O osudových ztrátách
Třináct propojených povídek z jednoho města a jeho okolí se zaobírá tématy jako osamělost, stárnutí, smutek a rodinné neshody, ale také naděje a životní zkušenosti. Autorka civilně a úsporným jazykem nastiňuje malá velká dramata a situace, které se v jistém věku objevují v životě mnoha lidí.
Elizabeth Stroutová: Olive Kitteridgeová je zpět, přeložila Radka Klimičková, Jota, 311 str.
Detektivka ze zlatých dvacátých
Je říjen 1929. Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezony. Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je náležitě užívá. Když je však večírek v nejlepším, ozve se výstřel a na parketu zůstane ležet tělo… Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.
Jan Gardner: Debutantka, Kalibr, 304 str.
Pověsti pro malé i větší
Čtení o hradech, zámcích a městech je soubor dobrodružných příběhů, které čtenáře provede českou historií, skutečnými událostmi i bájemi a pověstmi, jež se vážou k hradům z doby rytířské, z časů Přemyslovců či Lucemburků, husitů i pozdějších. Vše ve vytříbeném podání Eduarda Petišky s působivými ilustracemi Zdeňka Mézla.
Eduard Petiška: Čtení o hradech, zámcích a městech, Pikola, 344 str.
Barvy a radost ze života
Minka Podhajská (1881–1963), česká umělkyně narozená ve Vídni, stála u zrodu moderní české hračky. Byla však i talentovanou malířkou a jako činovnice výtvarných spolků prošlapávala cestu ženám, které se vydávaly na dráhu umění. Výstava vedle navržených hraček představuje i její „portréty květin“, kresby, grafické listy, keramiku…
Minka Podhajská, Arthouse Hejtmánek, Praha, 10. 9. – 3. 10. 2021.
Česká fotografie šedesátých let
Výstava je sondou do jedné z nejvýznamnějších kapitol českého poválečného umění. A to do tzv. zlatých šedesátých let, kdy v bývalém Československu došlo na krátkou dobu ke společenskému a kulturnímu uvolnění, bohužel násilně ukončenému okupací země v roce 1968.
Poezie každodennosti. Česká fotografie 60. let 20. století, galerie Fiducia, Ostrava, do 17. 9. 2021.
Surrealisté v Chodovské tvrzi
Výstava v kulturním centru Chodovská tvrz v Praze představí osmnáct autorů, které lze bezpochyby zařadit do uměleckého směru zvaného surrealismus. Na osmdesát prací, tedy obrazů, kreseb, grafických listů a plastik, z období 1930–1977 poukáže na nadreálnost krásy v zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek.
Český surrealismus, Chodovská tvrz, Praha, do 17. 10. 2021.
Open air festival
Hlavním dějištěm nového festivalu Prague Sounds, který vznikl jako reakce pořadatelů Strun podzimu na pandemii koronaviru, je plovoucí scéna na hladině Vltavy, umístěná před působivou kulisou historické Prahy, která umožňuje sledovat umělce přímo z hladiny Vltavy, ale i z plavidel, mostů, ostrovů a vltavských nábřeží.
Prague Sounds, Praha, 2.–8. 9. 2021, praguesounds.cz.
Polský den v zahradách
Zavítejte do krásných zahrad polského velvyslanectví přímo pod Pražským hradem, kde vás čekají koncerty, program pro děti, kulinářské zážitky a prezentace polských měst a regionů. Zahrají skupiny Chwila Nieuwagi a Janusz Prusinowski Kompania. Novinkou v letošním programu je letní kino, které představí film Každý má své léto.
Polský den: piknik v zahradách, Valdštejnská zahrada v Praze, 4. 9. 2021.