Omikron se šíří Brnem. Nakažení mají lehký průběh covidu-19
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koronavirová varianta omikron, která se dosud potvrdila u dvou lidí v Liberci, se nově objevila u dvou zaměstnanců ve Fakultní nemocnici Brno, u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně a u dvou žáků ZŠ v Adamově na Blanensku. Omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí typy koronaviru, uvádí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Varianta covidu-19 omikron se objevila u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno, žáka ZŠ Arménská v Brně a u žáků ZŠ v Adamově na Blanensku. Mluvčí FN Brno Veronika Plachá uvedla, že oba zaměstnanci nakažení omikronem jsou v domácí izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Ředitel ZŠ Arménská v Brně Petr Holánek pak potvrdil omikron u jednoho žáka, jehož celá třída musela jít do karantény. Nákazu omikronem u žáků ZŠ v Adamově také potvrdil ředitel Stanislav Tůma.
Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové není nová varianta omikronu zvlášť nebezpečná, ale zato je velmi infekční a hodně nakažlivá. „Všechny naše případy mají buď bezpříznakový průběh nebo velmi lehký průběh,“ uvádí Svrčinová. Podle ní jsou lehké průběhy hlášené také u ostatních případů zachycených v Evropě. Čtyři případy ve školách podle ní nezakládají důvod pro to, aby se pro ně zpřísňovala opatření.
V Brně jde podle Svrčinové o dvě zdravotní sestry z fakultní nemocnice, které pracují na covidovém oddělení, a dvě jejich děti. Další dva případy podezření na omikron jsou podle ní žáci ve věku deset a jedenácti let z Blanenska. „Sekvenace bude probíhat v laboratořích v Brně,“ dodává.
U dvou zaměstnanců FN Brno odhalily naše laboratoře nakažlivější variantu koronaviru Omikron, vzorky jsme zaslali ke konfirmaci do národní referenční laboratoře. Nakažení zaměstnanci jsou v domácí izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Pravděpodobně už bude nakažených mnohem víc. pic.twitter.com/G4Mi0EV90k
— FN Brno (@FNBrno) December 9, 2021
Středočeský případ souvisí podle Svrčinové s letem Dubaj-Praha, kterým cestovala z Namibie žena z Liberce, u které se varianta omikron potvrdila. V Praze jde o cestujícího, který přijel z Afriky. Prověřuje se také mezinárodní turnaj ve vodním pólu, který byl v Brně před několika týdny, kde byli i hráči z Jihoafrické republiky, a jeden belgický hráč po návratu onemocněl.
Svrčinové tvrzení potvrdil i dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch „Zdá se, že skutečně je tato varianta velmi infekční, ale není nebezpečnější než varianta delta,“ říká ministr. Informací je ale podle něj zatím málo. „Je nutné, aby lidi měli posilující dávku vakcíny. Zdá se, že pouze ty dvě nejsou dostatečné,“ dodal.
V současné době se způsobem PCR testu, který může podezření na variantu omikron prokázat, vyšetřuje asi desetina všech pozitivních vzorků. Kontakty lidí, u kterých se podezření prokáže, mají také přísnější karanténu. „Striktně jsme nařídili čtrnáctidenní karanténu. Po 14 dnech i u těch, kteří měli negativní PCR, ukončujeme karanténu PCR testem,“ uvedla Svrčinová. Zároveň dodala, že jsou zkoumány cestovatelské vazby v celém širokém okolí nakaženého, nejen blízké kontakty.
Náměstek FN Brno Ondřej Ludka uvedl, že nemocnice poslala vzorky ještě na ověření. „Varianta se tu objevila, je bohužel velmi nakažlivá. Uvidíme, co to udělá. Populace se promoří a objeví se další, je to přirozený vývoj nemoci,“ řekl Ludka.
Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, imunita proti omikronu není moc dobrá u lidí, kteří prodělali covid s některou z předchozích variant. Zatím ale podle něj nejsou data o tom, že by omikron způsoboval horší průběh onemocnění. Očekává se snížení účinnosti vakcín, a pomoci může přeočkování, dodal.
Česko dosud mělo dva oficiálně potvrzené případy omikronu. První byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.