100 let od vzniku ČSR

USA zapůjčí Česku Pittsburskou dohodu. V květnu 1918 ji podepsal i Masaryk

100 let od vzniku ČSR
USA zapůjčí Česku Pittsburskou dohodu. V květnu 1918 ji podepsal i Masaryk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na společné česko-slovenské a slovensko-české výstavě, která bude stěžejním bodem oslav 100. výročí založení Československa, by měla být vystavena i Pittsburská dohoda. Základní dokument vzniku československé státnosti zapůjčí do Česka Spojené státy. Uvedlo to na svém webu ministerstvo kultury. Ministr v demisi Ilja Šmíd ve čtvrtek přijal v Nostickém paláci amerického velvyslance Stephena Kinga. „Ministr kultury poděkoval americké straně za ochotu zapůjčit tento významný dokument České republice,“ uvádí úřad.

Pittsburskou dohodu podepsali 30. května 1918 v Pittsburghu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě. Dokument pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy. Naposledy byla k vystavení v Česku zapůjčena před deseti lety.

Na oslavy 100. výročí vzniku Československa, připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy a roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem, věnuje stát přes 400 milionů korun. Peníze začaly jednotlivé vládní úřady čerpat už loni. Počítá se s celkem 172 akcemi. Nejvíce projektů, 66, plánují uspořádat organizace spadající pod ministerstvo kultury, 46 projektů připravuje obrana.

Klíčovým projektem oslav je společná česko-slovenská výstava. Za českou stranu ji garantuje Národní muzeum, v jehož opravené historické budově se výstava uskuteční. Partnery jsou Slovenské národní muzeum a Slovenská národní galerie.

Stému výročí vzniku Československa věnuje koncert pod širým nebem Česká filharmonie. V koncertním provedení uvede Janáčkovu operu Liška Bystrouška v Praze a v New Yorku a připraví výstavu o Bedřichu Smetanovi. Ministr Šmíd na dnešním setkání s americkým velvyslancem uvedl, že ho těší velký zájem amerických posluchačů o českou hudbu, zvláště o dílo Antonína Dvořáka.

„Jeho Novosvětská a Rusalka vždy sklízejí ohromný úspěch. Pravidelná vystoupení v Carnegie Hall svědčí o špičkové kvalitě naší filharmonie. Letos se američtí příznivci vážné hudby mohou v říjnu těšit na monumentální Symfonii č. 2 českého rodáka Gustava Mahlera pod vedením světově uznávaného dirigenta Semjona Byčkova,“ doplnil při setkání Šmíd.

,

15. února 2018