100 let od vzniku ČSR

USA zapůjčí Česku Pittsburskou dohodu. V květnu 1918 ji podepsal i Masaryk

100 let od vzniku ČSR
USA zapůjčí Česku Pittsburskou dohodu. V květnu 1918 ji podepsal i Masaryk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na společné česko-slovenské a slovensko-české výstavě, která bude stěžejním bodem oslav 100. výročí založení Československa, by měla být vystavena i Pittsburská dohoda. Základní dokument vzniku československé státnosti zapůjčí do Česka Spojené státy. Uvedlo to na svém webu ministerstvo kultury. Ministr v demisi Ilja Šmíd ve čtvrtek přijal v Nostickém paláci amerického velvyslance Stephena Kinga. „Ministr kultury poděkoval americké straně za ochotu zapůjčit tento významný dokument České republice,“ uvádí úřad.

Pittsburskou dohodu podepsali 30. května 1918 v Pittsburghu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě. Dokument pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy. Naposledy byla k vystavení v Česku zapůjčena před deseti lety.

Na oslavy 100. výročí vzniku Československa, připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy a roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem, věnuje stát přes 400 milionů korun. Peníze začaly jednotlivé vládní úřady čerpat už loni. Počítá se s celkem 172 akcemi. Nejvíce projektů, 66, plánují uspořádat organizace spadající pod ministerstvo kultury, 46 projektů připravuje obrana.

Klíčovým projektem oslav je společná česko-slovenská výstava. Za českou stranu ji garantuje Národní muzeum, v jehož opravené historické budově se výstava uskuteční. Partnery jsou Slovenské národní muzeum a Slovenská národní galerie.

Stému výročí vzniku Československa věnuje koncert pod širým nebem Česká filharmonie. V koncertním provedení uvede Janáčkovu operu Liška Bystrouška v Praze a v New Yorku a připraví výstavu o Bedřichu Smetanovi. Ministr Šmíd na dnešním setkání s americkým velvyslancem uvedl, že ho těší velký zájem amerických posluchačů o českou hudbu, zvláště o dílo Antonína Dvořáka.

„Jeho Novosvětská a Rusalka vždy sklízejí ohromný úspěch. Pravidelná vystoupení v Carnegie Hall svědčí o špičkové kvalitě naší filharmonie. Letos se američtí příznivci vážné hudby mohou v říjnu těšit na monumentální Symfonii č. 2 českého rodáka Gustava Mahlera pod vedením světově uznávaného dirigenta Semjona Byčkova,“ doplnil při setkání Šmíd.

,

15. února 2018