Klaus ml. v čele školského výboru

Fiala se zlobí: Členové školského výboru porušili sněmovní pravidla

Klaus ml. v čele školského výboru
Fiala se zlobí: Členové školského výboru porušili sněmovní pravidla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Členové školského výboru, kteří odmítli vystřídat v čele výboru Václava Klause za Martina Baxu, porušili podle předsedy ODS Petra Fialy parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny. „ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v Poslanecké sněmovně adekvátně reagovat,“ uvedl na twitteru. O změnu usiluje ODS potom, co Klause vyloučila ze svých řad.

Podle Fialy svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky – kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. „Je to prolomení dosavadních zvyklostí v Poslanecké sněmovně i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů,“ míní.

Fiala později na svůj twitterový účet dodal, že středečním hlasováním ANO ve spolupráci s SPD a KSČM sebrali místo předsedy školského výboru jeho straně a obsadila ji Václavem Klausem ml. „Aspoň se odkryly karty,“ zakončil svůj příspěvek předseda ODS.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka šlo o „další podrázek“, kdy Klause ve funkci podrželo vládní hnutí ANO. „My jsme pro pana Klause mladšího nehlasovali, ale byli jsme se sociálními demokraty, lidovci, Starosty a panem Baxou sami,“ uvedl na svém facebookovém účtu. Předseda pirátských poslanců také dodal, že z hlasování vyplývá, že pro Baxu nehlasovala ani jeho stranická kolegyně Zuzana Majerová Zahradníková, což podle Michálka „ukazuje, že rozkol v ODS je daleko hlubší“.

Nezařazený Klaus zůstává v čele sněmovního školského výboru. Baxa ve finále tajné volby dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru přitom připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. K tomu se na sociálních sítích přihlásil předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „KDU-ČSL ctí politické dohody. Místo předsedy školského výboru patří ODS, nikoli virtuálnímu Demokratickému bloku,“ uvedl na twitteru s odkazem na uskupení, které ve Sněmovně vytvořili po volbách lidovci, TOP 09, STAN a ODS za účelem ustavení sněmovních výborů.

, , tk