Neodejdu, i když mě obžalují, říká oslavenec Babiš. Obžalobu možná dostane k narozeninám
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V pondělí, v den 65. narozenin premiéra Andreje Babiše (ANO), se očekává rozhodnutí státního zástupce, zda předsedu vlády a další stíhané v kauze Čapí hnízdo pošle k soudu. Babiš nicméně věří, že Pavel Šaroch jeho stíhání naopak zastaví. Pokud by obžalobu soudu podal, Babiš by z čela vlády neodešel, prohlásil v nedělní Partii televize Prima.
„Já doufám, že teda tady skutečně justice rozhodne v můj prospěch, protože potom budu mít pocit, že skutečně máme spravedlnost,“ nechal se slyšet premiér. Opět zdůraznil, že se žádný podvod ohledně padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo nestal. Dotaci podle něj firma vrátila, i když na ni měla nárok.
„Je to jen kauza, kterou udělala média a nejsou k tomu důkazy. Je to totální nesmysl, žádný podvod nebyl a ani být nemohl. A já doufám, že justice rozhodne v můj prospěch, protože pak budu věřit, že tady máme spravedlnost. Navíc by měla by platit presumpce neviny,“ opakoval neustále premiér a navázal definicí presumpce neviny z internetové Wikipedie. „Pravda je na mojí straně,“ dodal šéf hnutí ANO.
Šaroch může rozhodnout více způsoby
Lhůta pro rozhodnutí skončila v sobotu, ještě v pátek nebylo podle mluvčího státních zástupců Aleše Cimbaly jasné, zda bude prodloužena. „Lze předpokládat, že v pondělí by mohla být zveřejněna informace,“ řekl před víkendem Cimbala. Právě v pondělí přitom trestně stíhaný Andrej Babiš oslaví 65. narozeniny.
Pokud lhůta pro vypracování rozhodnutí prodloužena nebyla, může státní zástupce Jaroslav Šaroch podle trestního řádu rozhodnout více způsoby. Kromě podání obžaloby může také trestní stíhání zastavit, nebo postoupit případ jinému orgánu.
Faltýnkovo stíhání zrušili
Stíhání čelí i Babišova žena Monika, jeho dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.
Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování v hlavní části případu.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.
V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.