Konec mužské obřízky v Evropě?

Island možná zakáže mužskou obřízku. Jako první v Evropě

Konec mužské obřízky v Evropě?
Island možná zakáže mužskou obřízku. Jako první v Evropě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Islandští muslimové a židé mají problém. Islandský parlament projednává kontroverzní zákon týkající se zákazu mužské obřízky. Pokud bude schválen, Island bude první evropskou zemí, která obřízku prováděnou z jiných než zdravotních důvodů zakáže. Informaci přinesl Guardian.

Návrh zákona, který do islandského parlamentu předložila skupina poslanců z celkem pěti politických stran, počítá s tresty až šest let odnětí svobody v případě, že bude rituální obřízka provedena na chlapci mladším 15 let.

Podle poslanců současná praxe provádění obřízky v muslimské a židovské komunitě porušuje práva chlapců a není ani v souladu s Úmluvou o právech dítěte OSN. Mužskou obřízku staví na úroveň ženské, která je ve většině evropských zemích zakázaná. Stejně jako u žen k obřízce často dochází v domácím prostředí, které je pro takovéto zákroky naprosto nevhodné, hrozí například vznik infekce. Obřízku navíc mnohdy neprovádí lékař.

„Mluvíme o právech dětí, ne o svobodě víry. Každý má právo věřit tomu, čemu chce, ale práva dětí musí být nadřazena víře,“ řekla poslankyně Silja Döggová Gunnarsdóttirová.

Návrh počítá s tím, že obřízku z náboženských důvodů bude i nadále možné podstoupit v dospělosti.

Náboženští představitelé jsou proti

Kritici návrhu tvrdí, že zákon téměř znemožní život muslimských a židovských občanů na Islandu. Za islandskou židovskou obec proti návrhu vystoupila skupina Milah UK. Její mluvčí uvedl, že jde o základní znak židovské identity, který byl měl být respektován všemi liberálně demokratickými zeměmi. Odmítá také srovnání s ženskou obřízkou. Podobně se vyjádřil i imám Islámského kulturního centra na Islandu Ahmad Seddeeq.

Negativně se k návrhu staví i katolická církev. Prezident Komise biskupských konferencí EU Reinhard Marx návrh označil za nebezpečný útok na náboženskou svobodu.

O možném zákazu obřízky se mluví i v dalších evropských zemích. Severské země uspořádaly v Norsku na podzim loňského roku konferenci, která se tématem zabývala.

pk, red

22. února 2018