Nad oslavami 17. listopadu se vznášel Babišův stín. Dominovaly protesty proti němu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letošnímu 17. listopadu se v Praze dominoval duch protestních akcí, lidé vyjadřovali svůj nesouhlas zejména s premiérem Andrejem Babišem. K napjaté atmosféře přispěla především politická krize související s novými skutečnostmi v kauze Čapího hnízda. Došlo však i na tradiční vzpomínkové akce a kladení věnců, byť zčásti za bouřlivé atmosféry - slavnostní setkání na Národní třídě si ani letos nenechala ujít řada politiků. I letos se oslavy 17. listopadu obešly bez prezidenta Miloše Zemana, který na Národní třídu květiny pouze poslal. Návštěvníci hlavního dějiště událostí z roku 1989 se nepotkali ani s premiérem – kytici u pamětní desky položil již krátce po půlnoci.
Ranní dění na Národní třídě navíc poznamenal incident, při kterém prezidentovi a premiérovi odpůrci odnesli jejich kytice z pietního místa a vyhodili je do nedalekého odpadkového koše. Podobně jako šéf vlády navštívil Národní třídu v nezvykle brzkých ranních hodinách i předseda SPD Tomio Okamura. I jeho kytice však skončila v koši, případem se začala zabývat pražská policie. Více jsme psali zde.
Oslavy se již tradičně nesly také v duchu celodenních kulturních a vzpomínkových akcí, na Národní třídě si lidé mohli poslechnout řadu hudebních vystoupení, zhlédnout mimořádně uváděná divadelní představení či se zúčastnit autorských čtení v improvizovaném „obýváku Václava Havla“ na piazzettě Národního divadla. Za celý den se zde vystřídaly tisícovky lidí. Na Václavské náměstí lidé přišli na Koncert pro budoucnost.
Za demisi premiéra prošly Prahou tisíce lidí
Ani letošní 17. listopad se neobešel bez několika protestních akcí. Nespokojenost letos lidé vyjádřili především s osobou premiéra Andreje Babiše. Iniciátoři největší akce, jež začala na Hradčanském náměstí, pokračovala mohutným průvodem tisíců a vyvrcholila v pozdně odpoledních hodinách na Staroměstském náměstí, protestem reagovali především na aktuální informace v kauze Čapí hnízdo, nejasnosti ohledně únosu Babišova syna Andreje a obecně na situaci v Česku.
Mnoho účastníků demonstrace přišlo na Staroměstské náměstí s transparenty, slyšet byla hesla jako „Demisi!“ nebo „Česko není Rusko!. „Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,“ prohlásil Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii.
Premiér Andrej Babiš strávil sváteční den ve Švýcarsku, kam podle svých slov brzo ráno odletěl navštívit svého syna. Toho nedávno našli reportéři televize Seznam v Ženevě, kde žije se svou matkou. Po odvysílání reportáže, jež vyvolala bouři, a v níž Babiš mladší mimo jiné připouští, že v kauze Čapí hnízdo figuruje, vyvstalo mnoho otázek. Nesouhlas s Babišovým dalším působením v premiérském křesle vyjádřila téměř polovina poslanců a většina senátorů. Podle premiéra trpí Andrej Babiš mladší schizofrenií a není tak schopný výslechu. To však premiérův syn podle některých svých reakcí odmítá, více píšeme například zde.
Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Lidé si dnes také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením českých vysokých škol a smrtí studenta Jana Opletala na každoročním pietním aktu u Hlávkovy koleje.
V Národním divadle oslavy završilo tradiční předávání Cen Paměti národa. Ocenění dostali Jiří Světlík, Milena Blatná, Helena Kociánová a Marta Szilárdová. Všechny laureáty spojuje to, že projevili statečnost v nejtěžších chvílích české historie.
Pietní akce připomínající události let 1939 a 1989 i další protesty se konaly také v dalších velkých městech. Několik stovek lidí přišlo odpoledne na demonstraci proti premiérovi Babišovi v Brně. Mnozí drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy, studenty a další oběti boje za svobodu a demokracii si připomněli i obyvatelé Liberce – i zde zazněla kritika na adresu premiéra.