Vyšetřování výbuchu ve Vrběticích je hanba a přehlídka marasmu, tvrdí ruská diplomacie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyšetřování výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v České republice označila v úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová za "přehlídku marasmu". Místní úřady nevěděly, že muniční sklad už armáda nevyužívala, ale že byly pronajaty soukromníkům, řekla rozhlasové stanici Vesti FM v souvislosti s krizí v česko-ruských vztazích po vzájemném vyhoštění velkého počtu diplomatů.
"Sedm let české úřady nebyly s to odpovědět na otázku, kdo je vinen. Nedokázaly odpovědět ani na otázku, co se tam stalo. Je to paradoxní, ale žádné oficiální materiály k tomuto případu nejsou," uvedla mluvčí ruské diplomacie. "Tady je odpověď na vaši otázku, včetně toho, kdo má prospěch z celé té přehlídky marasmu – bylo vyšetřování a na nic se nepřišlo. Lidem bylo potřeba něco předložit – našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba," dodala Zacharovová.
Podle jejího vyjádření v průběhu vyšetřování "vyšla najevo fantastická věc". "Místní úřady nevěděly, že od roku 2006 muniční sklad armáda nevyužívá a že ministerstvo obrany pronajalo skladové prostory soukromým zbrojním společnostem. Obrovské množství zbraní, které byly ve skladech osm let, bylo bez jakékoli kontroly ze strany úřadů," řekla mluvčí.
Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.
Česká policie vyhlásila v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018.