Trump schválil vojenský rozpočet, poslední slovo má ale Kongres
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě podepsal zákon o vojenském rozpočtu na příští rok, který počítá s uvolněním 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun) pro potřeby armády. O faktickém financování ozbrojených sil ale rozhodne až Kongres, který musí nejdřív odhlasovat zrušení šest let starého zákona omezujícího financování armády částkou 549 miliard.
Trumpův návrh předpokládá uvolnění 634 miliard dolarů na běžnou agendu Pentagonu a zhruba 66 miliard dolarů na zahraniční vojenské operace, zejména v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. Služné každému vojákovi se má zvýšit o 2,4 procenta. Pro potřeby protiraketové obrany zákon počítá s částkou 12,3 miliardy.
Prezident při podpisu vyzval Kongres, aby zákonné omezení z roku 2011 urychleně zrušil. Tento krok ale závisí na obecné dohodě mezi republikány a demokraty o financování vládních úřadů včetně ministerstva obrany, které je zatím zajištěno jen do 22. prosince. Pokud termín vyprší, dojdou vládě peníze na činnost všech ministerstev a podřízených úřadů.
Demokraté požadují, aby se v příštím roce kromě armády zvýšilo i financování jiných vládních programů. To naráží na odpor konzervativního křídla republikánů, které vyznává přísnou rozpočtovou kázeň.
Zatímco předchozí americké vlády výdaje na obranu spíše omezovaly, Trump se netají úmyslem vojenskou moc USA dramaticky zvýšit. Podle agentury AFP je prezidentský návrh vojenského rozpočtu vyšší, než součet vojenských rozpočtů sedmi států, které se vojenskou mocí řadí hned za USA