Novou vládu Islandu povede předsedkyně Levicově-zeleného hnutí

Novou vládu Islandu povede předsedkyně Levicově-zeleného hnutí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Novou vládu Islandu povede jako premiérka předsedkyně dosud opozičního Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. Koalici vytvořila s pravicovou Stranou nezávislosti dosavadního premiéra Bjarniho Benediktssona a liberální Pokrokovou stranou. 

Jakobsdóttirové se před tím nepodařilo sestavit levicový kabinet. Proto se rozhodla pro svého druhu velkou koalici. Tu ale odmítají podpořit dva její poslanci, takže vláda bude mít v 63členném zákonodárném sboru Althingu jen 33 hlasů.

Jakobsdóttirová (41) kandidovala s příslibem obnovení důvěry ve vládu a zvýšení veřejných výdajů. Chce investovat do sociální péče, infrastruktury i turismu. Prostředky na to navrhuje získat větším zdaněním bohatých, nemovitostí i vlivného rybářského odvětví. Novým ministrem financí ale bude Benediktsson.

Říjnové předčasné volby vyhrála Strana nezávislosti, Levicově-zelené hnutí skončilo druhé. Celkem se do parlamentu dostal rekordní počet osmi stran a hnutí.

Říjnové hlasování bylo na Islandu již druhé za necelý rok. V září je Benediktsson vyhlásil poté, co se rozpadla jeho koaliční vláda. Zánik kabinetu způsobil fakt, že se jeho otec zastal muže odsouzeného za opakované znásilnění dítěte a premiér se to údajně snažil zatajit.

Předchozí kabinet premiéra Gunnlaugssona padl loni v dubnu kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů. Ty odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů a figuruje v nich také Gunnlaugssonovo jméno.

kan

 

,

30. listopadu 2017