Jaderná dohoda s Íránem není mrtvá, tvrdí ostatní signatáři. Pálení vlajky USA

Jaderná dohoda s Íránem není mrtvá, tvrdí ostatní signatáři. Pálení vlajky USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko, Čína i evropští signatáři mezinárodní dohody o íránském jaderném programu ve středu ujišťovali, že dohoda s Teheránem není mrtvá a že se jí budou nadále řídit. Íránský prezident Hasan Rúhání je ale přesvědčen, že Evropa má jen málo možností, jak jadernou dohodu zachovat. Vypovězení smlouvy, které v úterý oznámil americký prezident Donald Trump, znamená obnovení amerických sankcí, což dopadne na desítky firem v USA i v Evropě. Británie už před možnými dopady varovala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru s Rúháním prohlásil, že Francie chce udržet jadernou smlouvu při životě. Rúhání ale Macronovi řekl, že Evropa má k tomu jen málo možností. "V nynější situaci má Evropa jen velmi omezenou možnost, jak smlouvu zachovat. Musí co nejrychleji vyjasnit své stanovisko a upřesnit a oznámit své záměry ohledně vlastních závazků," citovala íránská agentura ISNA íránského prezidenta.

Své rozhodnutí smlouvu vypovědět dnes obhajoval Trump, podle něhož by mělo velmi tvrdé následky, kdyby Írán svůj jaderný program znovu zahájil. "Kamkoli Írán vkročí, panuje zmatek a smrt," řekl šéf Bílého domu na zasedání vlády. Jednání s Teheránem se nicméně nebrání. "Buď ale dojednáme opravdu dobrou smlouvu pro svět, nebo nedojednáme smlouvu žádnou," řekl Trump.

Pro německou kancléřku Angelu Merkelovou je dohoda "důležitým pilířem, který by se neměl zpochybňovat". Ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že není jasné, co Washington místo smlouvy chce. Také jeho britský kolega Boris Johnson řekl, že Washington musí svůj další postup vůči Íránu objasnit. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera se Spojené státy "s udivujícím zápalem" obracejí zády k mezinárodní spolupráci. Roli USA teď musí převzít Evropa, řekl šéf bruselské exekutivy.

Na možná úskalí obchodních vztahů Spojeného království s Íránem upozornil mluvčí premiérky Theresy Mayové. Řekl, že Británie plně podporuje rozšiřování vzájemných obchodních styků. "Obnovení amerických (protiíránských) sankcí nicméně může znamenat, že britské firmy budou muset vyhodnotit následky svých obchodních aktivit v Íránu. V případech, kdy to bude nezbytné, bude třeba vyhledat právní pomoc," řekl mluvčí.

Fungování dohody chce nadále prosazovat i Česká republika, která ji považuje za "důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu", uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Martin Stropnický zdůraznil, že ČR nechce štěpit postoj EU k odchodu USA od dohody s Íránem. Praze v něm ale podle něj chybí konstatování, že Írán vyvíjí balistické rakety.

Íránští zákonodárci uspořádali demonstraci přímo v budově parlamentu a při pálení vlajky USA provolávali smrt Americe. Heslo "Smrt Americe" používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden za argumentů, proč od dohody z roku 2015 ustoupit.

Ceny ropy dnes v reakci na rozhodnutí Spojených států výrazně vzrostly. Cena severomořské ropy Brent přesáhla hranici 77 dolarů za barel a je tak nejvýše od roku 2014. Lehká ropa WTI se přehoupla přes 71 dolarů. Předpokládá se, že krok USA povede k poklesu íránského vývozu ropy.

,